28.09.2006

Wyrok NSA z dnia 28 września 2006 r., sygn. I OSK 1109/05

Podstawy do stwierdzenia nieważności decyzji nie może stanowić błędne pouczenie strony o przysługujących jej środkach zaskarżenia oraz niedołączenie do akt dokumentów wskazujących na upoważnienie do wydawania decyzji. Tylko jednoznaczne stwierdzenie, że decyzja została wydana z naruszeniem przepisów o właściwości obliguje do stwierdzenia nieważności kontrolowanej decyzji.

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie Irena Kamińska NSA Jolanta Rajewska (spr.) Protokolant Iwona Sadownik po rozpoznaniu w dniu 28 września 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rektora Uniwersytetu W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 czerwca 2005 r. sygn. akt 4/II SA/Wr 2249/02 w sprawie ze skargi Waldemara Grędy na decyzję Prorektora do Spraw Nauczania Uniwersytetu W. z dnia 30 sierpnia 2002 r. (...) w przedmiocie zwolnienia z obowiązku wniesienia opłaty za I semestr studiów zaocznych uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 21 czerwca 2005 r. 4/II SA/Wr 2249/02 stwierdził nieważność decyzji Prorektora ds. Nauczania Uniwersytetu W. z dnia 30 sierpnia 2002 r. i poprzedzającej ją decyzji z dnia 19 sierpnia 2002 r. w przedmiocie odmowy zwolnienia Waldemara G. z opłaty za studia.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy.

Prorektor ds. Nauczania Uniwersytetu W. decyzją z dnia 30 lipca 2001 r. odmówił zwolnienia Waldemara G. z opłaty za pierwszy semestr zaocznych studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu W.

Naczelny Sąd Administracyjny - Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu wyrokiem z dnia 3 lipca 2002 r. II SA/Wr 2264/01, na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o NSA /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./, uchylił powyższą decyzję. W uzasadnieniu orzeczenia stwierdził, że Prorektor ds. Nauczania Uniwersytetu W., odmawiając uwzględnienia wniosku Waldemara G., powołał się na uchwałę Senatu Uniwersytetu W. z dnia 29 listopada 2000 r. w sprawie określenia zasad przyjmowania oraz warunków egzaminu wstępnego na I rok studiów w Uniwersytecie W. w roku akademickim 2001/2002, zgodnie z którą przyjęcie na studia prawa ma się odbywać po złożeniu określonych dokumentów, między innymi dowodów wniesienia opłaty za postępowanie rekrutacyjne i opłaty za I semestr studiów. Tymczasem par. 13 tej uchwały wyszczególnia dokumenty, które powinni złożyć kandydaci na studia, z wyjątkiem - jak wynika z odnośnika oznaczonego "*" - kandydatów na I rok Wydziału Matematyki i Informatyki. Treść tego przepisu nie wskazuje by kandydat na zaoczne studia prawa oprócz wskazanych dokumentów zobowiązany był do uiszczenia opłaty za I semestr studiów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne