Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2006 r., sygn. I OSK 676/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Stebnicka, Sędziowie NSA Irena Kamińska (spr.), Jan Paweł Tarno, Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej F. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 752/04 w sprawie ze skargi F. K. na postanowienie Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] Nr. [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez uiszczenia opłaty oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 lutego 2005 r., w sprawie o sygn. akt VI SA/Wa 752/04, oddalił skargę F. K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez uiszczenia opłaty.
W uzasadnieniu Sąd odwołał się do decyzji Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...], który podtrzymał decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w decyzji z dnia [...].
Organ I instancji, powołując się na naruszenie art. 42 ust. 1 i art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 06 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 125, poz. 1371 z późn. zm.), nazywanej dalej u.t.d., nałożył na skarżącego, na podstawie Lp. 1.4.1. załącznika do ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 149, poz. 1452), karę pieniężną w wysokości 3.000 złotych za wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych z powodu nie wpisania przez Skarżącego numeru rejestracyjnego pojazdu w karcie opłaty za przejazd po drogach krajowych.
Od powyższej decyzji Skarżący odwołał się do Głównego Inspektora Transportu Drogowego, zarzucając jej naruszenie art. 92 ust. 1 pkt 6 ustawy o transporcie drogowym, w brzmieniu ustalonym przez ustawę z dnia 23 lipca 2003 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 149, poz. 1452), który stanowi, że za naruszenie obowiązków i warunków wynikających z przepisów ustawy, może być nałożona kara pieniężna w wysokości od 50 do 15.000 złotych. Wykaz naruszeń obowiązków i warunków oraz wysokość kar pieniężnych za poszczególne naruszenia określa wydany załącznik do ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. Pozycja Lp. 1.4.1. wskazanego załącznika wyszczególnia naruszenie za wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych. Zdaniem Skarżącego w przedmiotowej sprawie nie miało miejsca naruszenie wskazanego przepisu, gdyż opłata za przejazd została uiszczona. Z uwagi na to niewłaściwe wypełnienie wskazanego dokumenty nie może być traktowane w kategoriach nieuiszczenia opłaty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty