05.12.2006

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2006 r., sygn. II OSK 1263/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl /spr./ Sędziowie Alicja Plucińska - Filipowicz Zygmunt Zgierski Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 16 maja 2006 r. sygn. akt II SA/Op 344/05 w sprawie ze skargi Gminy N. na zarządzenie zastępcze Wojewody Opolskiego z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 16 maja 2006 r.(II SA/Op 344/05)oddalił skargę Gminy N. na zarządzie zastępcze Wojewody Opolskiego z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego.

W uzasadnieniu Sąd wyjaśnił, że Rada Miejska w N., mimo wezwania Wojewody Opolskiego, nie podjęła uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego G. K. z powodu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy N. W tej sytuacji Wojewoda, po uprzednim zawiadomieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wydał w dniu [...] lipca 2005 r., na podstawie art.98a ust.2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U z 2001 r.,Nr 142, poz.l591 ze zm.), zarządzenie zastępcze którym stwierdził wygaśniecie mandatu G.K.

W jego uzasadnieniu Wojewoda Opolski wyjaśnił, że G.K. przed rozpoczęciem wykonywania mandatu radnego prowadził działalność gospodarczą w postaci kwiaciarni, wykorzystuje mienie Gminy N. Wykorzystywanie mienia polegało na wydzierżawieniu części korytarza, stanowiącego cześć wspólną wspólnoty mieszkaniowej, w której Gmina posiadała 88,09 % udziałów o pow. 8,38 m2,dla prowadzenia działalności gospodarczej. Z wnioskiem do wspólnoty mieszkaniowej o wydzierżawienie części korytarza G. K. wystąpił w dniu 26 listopada 1999 r., motywując to chęcią powiększenia lokalu użytkowego, w którym prowadził działalność gospodarczą. Wspólnota wyraziła na tę dzierżawę zgodę i w dniu 20 sierpnia 2001 r. została zawarta umowa dzierżawy pomiędzy wspólnotą mieszkaniową reprezentowaną przez Gminę N., a małżeństwem K.W oparciu o te umowę radny wystąpił do Burmistrza o wydanie pozwolenia na roboty budowlane i w dniu 13 grudnia 2001 r. uzyskał pozwolenie. Wcześniej, w dniu 4 września 2001 r. Radny zawiadomił Burmistrza o rezygnacji z dzierżawy części korytarza a następnie w październiku 2003 r. poinformował o zamiarze przystąpienia do robót i o naliczanie opłat za dzierżawę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne