Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2006 r., sygn. I OSK 308/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Bujko, Sędziowie NSA Barbara Adamiak, , Zbigniew Rausz (spr.), Protokolant Iwona Sadownik, po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 grudnia 2004 r. sygn. akt 4/II SA/Po 1418/02 w sprawie ze skargi W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie prawa jazdy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 9 grudnia 2004 r. sygn. akt 4/WSA/Po 1418/02 oddalił skargę W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie prawa jazdy.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł, że Starosta [...] decyzją z dnia [...] [...] orzekł o zatrzymaniu W. M. prawa jazdy nr [...] wydanego 29 III 1989 r. oraz o skierowaniu skarżącego na egzamin sprawdzający kwalifikacje w części merytorycznej i praktycznej w zakresie posiadanych uprawnień. Decyzję tę uzasadniono tym, że W. M. wielokrotnie złamał przepisy i zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Skarżący złożył od decyzji tej odwołanie, wyjaśniając, że we wniosku Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu podano, iż otrzymał on 6 punktów karnych wymierzonych w październiku 2000 r. w miejscowości [...] za przekroczenie prędkości. Podkreślił, że nigdy nie był zatrzymany w miejscowości [...] i nie płacił tam żadnego mandatu, ani nie został ukarany punktami karnymi. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] nr [...] utrzymało w mocy decyzję Starosty [...]. Organ odwoławczy wskazał, że przepis art. 138 ust. 1 w zw. z art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. "g" ustawy z dnia 20 VI 1997 r. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że w przypadku gdy kierujący pojazdem przekroczy w ciągu roku liczbę 24 punktów za naruszenie przepisów o ruchu drogowym, starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Zgodnie z art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b cyt. ustawy osoba taka na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji podlega skierowaniu decyzją starosty na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji, którego pozytywny wynik jest podstawą do usunięcia punktów karnych z ewidencji i zwrotu zatrzymanego prawa jazdy. Organ podkreślił, że przepisy art. 138 ust. 1 i art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b stanowiące o zatrzymaniu prawa jazdy i skierowaniu na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji mają charakter obligatoryjny nie pozostawiając organowi właściwemu w sprawach wydawania praw jazdy żadnej swobody uznania administracyjnego w tym zakresie. Podstawą merytoryczną decyzji jest wniosek właściwego Komendanta Wojewódzkiego Policji, który prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy o ruchu drogowym i na podstawie wpisów ostatecznych w niej zamieszczonych występuje na zasadach w ustawie określonych do starosty o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy. Ewentualne wątpliwości czy zastrzeżenia w tym zakresie rozstrzyga ostatecznie Komendant Wojewódzki Policji. Organ właściwy w spawach wydania prawa jazdy bada jedynie wniosek pod względem formalnym, czy dotyczy on właściwej osoby, czy wykazano w nim przekroczenie przez kierowcę liczby 24 punktów w ciągu roku. Podkreślono, że w tej sprawie Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu we wniosku z dnia 11 XII 2001 r. wykazał, że za wykroczenia w ruchu drogowym w okresie od 18 X 2000 do 18 X 2001 skarżącemu przypisano łącznie 25 punktów karnych. W związku ze zgłoszonym przezeń zarzutem w aktach sprawy znajduje się kserokopia pisma z 24 I 2002 r. skierowanego do W. M., w którym stwierdzono brak podstaw do anulowania wniosku z 11 XII 2001 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty