02.02.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2006 r., sygn. I OSK 400/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Rausz, Sędziowie NSA Andrzej Jurkiewicz (spr), Cezary Pryca, Protokolant Jacek Gaj, po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej C. G. i E. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 października 2004 r. sygn. akt IV SA/Wa 160/04 w sprawie ze skargi J. i E. G., C. G. na postanowienie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie z dnia [...], nr [...] w przedmiocie uzgodnienia możliwości zjazdu i wyjazdu na drogę krajową z działek nr 313, 311/2, 319 oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 października 2004 r. sygn. akt IV SA./Wa 160/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. i E. G. i C. G. na postanowienie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie uzgodnienia możliwości zjazdu i wjazdu na drogę krajową z działek Nr 313, 311/2, 319.

Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Generalny Dyrektor Dróg Publicznych postanowieniem z dnia [...] utrzymał w mocy zakwestionowane w zażaleniach J. i E. G. oraz C. G. postanowienie Generalnego Dyrektora Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddziału w [...] z dnia [...] uzgadniające lokalizację dwóch parkingów na działkach 311/2, 313 i 319 w miejscowości [...] przy drodze krajowej Nr 65 - z zastrzeżeniem dopełnienia pięciu warunków, w tym - warunku, że połączenie parkingów z drogą krajową Nr 65 powinno być dokonane " tylko po danej stronie drogi krajowej", przy której zlokalizowane są działki (możliwość tylko skrętów w prawo).

W uzasadnieniu tego postanowienia wskazano, że każdy zjazd z drogi, zwłaszcza publicznej stanowi potencjalne źródło zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. W szczególności dotyczy to zjazdów umożliwiających skręty pojazdów w lewo i na drogę, mimo, że zjazdy te są wyposażone w dodatkowe pasy ruchu, z których odbywają się manewry. Według szacunkowych danych Komendy Głównej Policji zdarzenia polegające na najechaniu pojazdu z tyłu lub zderzeniu bocznym w związku z wykonywaniem manewru skrętu w lewo na drodze stanowi 9 % wszystkich zderzeń drogowych. Szczególnie niebezpieczne są zderzenia z udziałem pojazdów samochodowych o znacznych wymiarach gabarytowych i masie całkowitej tj. samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych i samochodów z przyczepami. Biorąc powyższe pod uwagę Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad doszedł do przekonania, że połączenie projektowanych parkingów z drogą krajową Nr 65 powinno być wykonane oddzielnie dla każdego kierunku ruchu. Takie rozwiązanie jest najbardziej celowym w rozpatrywanej sytuacji rozwiązaniem i stanowi zharmonizowanie interesu społecznego, którego wyznacznikiem jest bezpieczeństwo i płynność ruchu drogowego ze słusznym interesem indywidualnym (art. 7 kpa) zwłaszcza, że wbrew zarzutom podnoszonym przez strony, jest ono zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy [...] (...) ".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne