29.05.2006

Wyrok NSA z dnia 29 maja 2006 r., sygn. II OSK 841/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Ryms (spr.), Sędziowie NSA Jacek Chlebny, Danuta Tryniszewska - Bytys, Protokolant Anna Wieczorek, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej "M." Spółka z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 marca 2005r., sygn. akt IV SA/Wa 749/04 w sprawie ze skargi "M." Spółka z o.o. w S. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] lipca 2004r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o przyznaniu odszkodowania 1. uchyla zaskarżony wyrok w części stwierdzającej nieważność decyzji Wojewody Pomorskiego dnia 12 września 2002r., nr [...] (punkt 3 zaskarżonego wyroku); 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego na rzecz skarżącego " M." Spółka z o.o. w S.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 marca 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę "M." Spółka z o.o. w S. i uchylił decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] lipca 2004 r. oraz stwierdził nieważność decyzji tego Ministra z dnia [...] kwietnia 2004 r. poprzedzającej zaskarżoną decyzję, a także stwierdził nieważność decyzji Wojewody Pomorskiego z dnia 12 września 2002 r. w przedmiocie przyznania Spółce odszkodowania za szkodę wyrządzoną na skutek uchwały Rady Miejskiej w Słupsku, której nieważność stwierdził sąd administracyjny.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Wojewoda Pomorski na skutek wystąpienia Spółki, decyzją z dnia 12 września 2002 r. przyznał Spółce odszkodowanie w kwocie 320 000 zł od Zarządu Miasta Słupska. W uzasadnieniu tej decyzji Wojewoda wskazał, iż wyrokiem z dnia 12 października 2000 r. Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 30 czerwca 1999 r. nr IX/110/99 w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla "Wileńska" w Słupsku. Konsekwencją tego wyroku było uchylenie wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku z dnia 12 października 2000 r. decyzji Wojewody Pomorskiego z dnia 10 maja 2000 r., utrzymującej w mocy decyzję Prezydenta Miasta Słupska z dnia 24 marca 2000 r. o pozwoleniu na budowę hali targowej "M." w S. przy ul. W. Przyczyną powstania szkody poniesionej przez Spółkę była wadliwa uchwała Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 30 czerwca 1999 r., ponieważ stwierdzenie nieważności tej uchwały doprowadziło do wstrzymania robót budowlanych i uchylenia decyzji organu odwoławczego w sprawie o pozwolenie na budowę. Jako podstawę orzekania o odszkodowaniu Wojewoda wskazał przepis art. 160 k.p.a. Spółka "M." niezadowolona z przyznanego jej odszkodowania wniosła powództwo do Sądu Okręgowego w S.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne