09.11.2006

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2006 r., sygn. II OSK 1306/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Wojciech Chróścielewski Sędziowie Andrzej Jurkiewicz Anna Łuczaj (spr.) Protokolant Maria Połowniak po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. S. i B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 lipca 2005 r. sygn. akt II SA/Wr 2550/03 w sprawie ze skargi E. S. i B, S. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu z dnia [...] października 2003 r. nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych czynności oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 lipca 2005 roku, sygn. akt II SA/Wr 2550/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę E. i B. S. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu z dnia [...] października 2003 roku nr [...] w przedmiocie nakazania S. M. wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia samowolnie zrealizowanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji podał, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego we W. decyzją z dnia 23 grudnia 2003 roku nakazał S. M. zamieszkałej we W. przy ul. Z. wykonanie określonych czynności w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem samowolnie wykonanych robót budowlanych, związanych z przebudową wewnętrznej instalacji gazowej oraz podłączeniem pieca gazowego dwufunkcyjnego w miejsce wcześniej zamontowanego junkersa w lokalu nr 2 w budynku mieszkalnym przy ul. Z.

Od powyższej decyzji S. M. wniosła odwołanie.

Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] października 2003 roku uchylił w całości zaskarżoną decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Organ odwoławczy wskazał, że podstawą prawną decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego były przepisy art. 51 ust. 1 pkt 2, art. 83 ust. 1, art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2006 roku, Nr 156, poz. 1118 ze zm.). Zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego właściwy organ wydaje decyzję nakładającą obowiązek wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem, określając termin ich wykonania. Zdaniem organu odwoławczego przeprowadzone przez organ I instancji postępowanie wymaga uzupełnienia, zwłaszcza w części dowodowej. Pewne kwestie, zwłaszcza bezsprzeczne ustalenie, czy i w jakim zakresie zostały przez inwestora wykonane roboty budowlane a zatem, czy w konsekwencji zostały naruszone przepisy Prawa budowlanego, wymagają jednoznacznego wyjaśnienia. Na podstawie zebranego materiału dowodowego oraz ustaleń poczynionych przez organ I instancji nie można stwierdzić, czy stan faktyczny występujący w sprawie odpowiada przewidzianemu przez ustawodawcę w przywołanych przepisach. Z tych względów rozstrzygnięcie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego należy uznać za przedwczesne. Organ odwoławczy zwrócił także uwagę na zbyt lakoniczne uzasadnienie decyzji organu I instancji, nie wskazujące przesłanek podjętego rozstrzygnięcie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne