Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2006 r., sygn. II OSK 1223/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Sędziowie Alicja Plucińska-Filipowicz /spr./ Jerzy Stelmasiak Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej U. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2006 r. sygn. akt VII SA/Wa 1552/05 w sprawie ze skargi U. L. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2005 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji udzielającej pozwolenia na budowę drogi krajowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz U. L. kwotę 350 (słownie: trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi U. L. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2005 r. utrzymującą w mocy decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] lipca 2004 r. wydaną po ponownym rozpoznaniu sprawy w wyniku uchylenia wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 lutego 2005 r. sygn. akt VII SA/Wa 1626/04 decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2004 r. w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją Wojewody Wielkopolskiego z dnia 15 stycznia 2002 r. o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę inwestycji polegającej na przebudowie drogi krajowej - oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że w ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zawartej w wyroku wydanym w sprawie sygn. akt VII SA/Wa 1626/04 decyzja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2004 r. była wydana z naruszeniem przepisów art. art. 10, 61 ( 4 i 139 kpa, co w konsekwencji doprowadziło do naruszenia art. 138 ( 1 pkt 2 kpa. Doszło w szczególności do "naruszenia zasady czynnego udziału strony w postępowaniu administracyjnym oraz do naruszenia zakazu reformationis in peius ustanowionego w art. 139 kpa", wobec orzeczenia na niekorzyść skarżącej U. L. Organ miał obowiązek podjąć działania mające na celu ustalenie prawidłowego adresu strony skarżącej, jednakże tego nie uczynił. Wobec zaistniałych naruszeń prawidłowe było ustalenie, że skarżąca bez swojej winy nie brała udziału w postępowaniu dotyczącym przebudowy drogi krajowej nr [...] P - S. Wojewoda Wielkopolski decyzją z dnia 16 lipca 2004 r. wydaną w postępowaniu wznowieniowym prowadzonym na wniosek U. L., po wznowieniu postępowania stwierdził, że kwestionowana decyzja została wydana z naruszeniem art. 145 ( 1 pkt 4 kpa jednakże odmówił jej uchylenia z uwagi na to, że w wyniku wznowionego postępowania mogłaby zapaść wyłącznie decyzja odpowiadająca w swej istocie decyzji dotychczasowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty