05.04.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2006 r., sygn. II GSK 10/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk (spr.), Sędziowie NSA Tadeusz Cysek, Małgorzata Korycińska, Protokolant Anna Tomaka, po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H. w E., N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lipca 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 588/05 w sprawie ze skargi H. w E., N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 grudnia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę firmy H. w N. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 6 grudnia 2004 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny Venturi R-123801, w części odnoszącej się do butów w klasie 25, zarejestrowanego na rzecz V. Sp. z o.o. w W.

W uzasadnieniu wyroku Sąd uznał, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie, ponieważ organ prawidłowo ocenił brak naruszenia przy rejestracji spornego znaku art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz.U. Nr 5, poz. 17 ze zm.), zwanej dalej u.z.t. Urząd Patentowy RP oddalił wniosek firmy niemieckiej przeciwko uprawnionemu ze znaku - spółce V. o unieważnienie prawa ochronnego na sporny znak towarowy. Wnioskodawca podniósł zarzut, że zarejestrowany później sporny znak jest podobny w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 1 u.z.t do zarejestrowanego na jego rzecz znaku CENTURY nr IR-650668. Zdaniem Sądu, w odniesieniu do pierwszej przesłanki niebezpieczeństwa konfuzji, czyli jednorodzajowości, organ prawidłowo ustalił tożsamość towarów. Powyższe ustalenia determinowały kierunki dalszej analizy obu znaków towarowych w zakresie ich podobieństwa, ponieważ w przypadku stwierdzenia jednorodzajowości towarów, powinno się zastosować zaostrzone kryteria odnośnie zachowania dystansu pomiędzy poszczególnymi oznaczeniami ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo uznania znaków za podobne. Organ prawidłowo dokonał oceny rozpatrując wszystkie elementy znaku, nie przekraczając przy tym zasady swobodnej oceny dowodów (art. 80 k.p.a.). Sąd zwrócił uwagę, powołując się na orzecznictwo wspólnotowe, że przy ocenie ryzyka wprowadzenia w błąd trzeba w szczególności ustalić, jakie są odróżniające i dominujące elementy znaków, biorąc pod uwagę fakt, że konsument zwraca uwagę na taki element, który najłatwiej zapada w pamięć i stanowi o właściwościach odróżniających znaku. Podobieństwo znaków towarowych kombinowanych, słowno-graficznych, powinno być oceniane odnośnie wszystkich elementów znaku, co organ też uczynił, opierając swoją ocenę w trzech płaszczyznach: wizualnej, fonetycznej i znaczeniowej, odnośnie całego znaku, będącego przedmiotem ochrony. Sąd zwrócił uwagę na akcentowaną przez wnioskodawcę zbieżność fonetyczną obu znaków, tj. człony ENTURY/I, lecz zbieżność ta nie przesądza o możliwości wystąpienia konfuzji, ponieważ w języku polskim litery początkowe znaków tj. "W" i "C" brzmią wystarczająco odmiennie, co wyklucza możliwość wprowadzenia odbiorcy w błąd, a w doktrynie podkreśla się, że decydujące znaczenie ma początek oznaczenia. Wprawdzie Urząd Patentowy ograniczył się do wykazania różnic z pominięciem elementów zbieżnych, jednakże ogólne wrażenie porównywanych znaków jest na tyle odmienne, że nie można uznać, by w zwykłych warunkach obrotu gospodarczego sporny znak mógł wprowadzić w błąd odbiorców, co do pochodzenia towarów. Ostatecznie, w ocenie Sądu, znak Venturi ma dużą zdolność odróżniającą, bo składa się na nią nie tylko inny krój czcionki, ale też kolor i sposób zapisania. Różnice w znakach są dominujące, ryzyko pomyłki jest mało prawdopodobne, zatem nie zachodzi podobieństwo w rozumieniu ustawy o znakach towarowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne