24.05.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2006 r., sygn. II GSK 70/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk (spr.), Sędziowie NSA Andrzej Kuba, Cezary Pryca, Protokolant Anna Tomaka, po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 października 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 937/05 w sprawie ze skargi M. w N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 stycznia 2005 r. Nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę firmy M. w N. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 27 stycznia 2005 r. nr [...] w przedmiocie: wznowienia postępowania w sprawie nr [...] i stwierdzenia, że decyzja organu z dnia 10 stycznia 2004 r. została wydana z naruszeniem prawa oraz uznania braku przesłanek do uchylenia tejże decyzji w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy NAOMI IR-614636, zarejestrowanego na rzecz M. w N., na skutek nieużywania w Polsce.

W uzasadnieniu wyroku Sąd uznał, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie, ponieważ zaskarżona decyzja Urzędu Patentowego nie narusza prawa materialnego, w tym art. 169 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r., Nr 33, poz. 286 ze zm.), zwanej dalej p.w.p. oraz brak jest jakichkolwiek uchybień proceduralnych, istotnych dla ostatecznego wyniku sprawy i uzasadniających uchylenie zaskarżonej decyzji. Decyzją z dnia 10 stycznia 2004 r., Nr [...] organ stwierdził wygaśnięcie prawa ochronnego na znak towarowy NAOMI z dniem 9 lipca 2003 r., zarejestrowanego na rzecz [...] firmy do oznaczania towarów w klasie 3, tj. preparatów do wybielania i innych substancji do prania, preparatów do czyszczenia, polerowania, odtłuszczania i ścierania, mydeł, perfum, olejków - esencji, kosmetyków, lotionów do włosów, past do zębów, dezodorantów do użytku osobistego. Wnoszący o wygaśnięcie prawa ochronnego spornego znaku - P.P. "B." B. P., S. P., J. D. Spółka Jawna z K., swój interes prawny wywiódł z faktu, iż [...] firma złożyła w dniu 5 lutego 2003 r. w Sądzie Rejonowym w E. V Wydziale Gospodarczym pozew z wnioskiem o wydanie zarządzenia tymczasowego w sprawie o ustanowienie zakazu wprowadzania do obrotu kosmetyków, produkowanych przez wnioskodawcę w opakowaniach z oznaczeniem słowno - graficznym NOHEMI, powołując się na art. 20 w zw. z art. 19 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5, poz. 17 ze zm.), zwanej dalej u.z.t. Wnioskodawca uzasadniając swój wniosek podkreślił, że sporny znak nie był używany w sposób rzeczywisty dla towarów objętych prawem wyłącznym na terenie Polski, w nieprzerwanym okresie pięciu lat, a jednocześnie poprzez swoje działanie firma [...] próbuje uniemożliwić firmie polskiej używania oznaczenia NOHEMI, którego podobieństwo do znaku NAOMI nie jest ewidentne. Ponadto, uczestnik postępowania uprawniony jest również do znaku towarowego NAOMI CAMPBELL IR-706887, lecz używanie tego znaku nie można uznać za rzeczywiste używanie znaku NAOMI, zgodnie z art. 169 ust. 4 pkt 1 p.w.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne