11.01.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2006 r., sygn. II GSK 250/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.), Sędziowie NSA Edward Kierejczyk, Małgorzata Korycińska, Protokolant Anna Tomaka, po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. L., W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2005 r., sygn. akt VI SA/Wa 1336/04 w sprawie ze skargi S. L., W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 kwietnia 2004 r., Nr [...] w przedmiocie rejestracji znaku towarowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę firmy S. z siedzibą F. w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 kwietnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie rejestracji znaku towarowego.

Sąd za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Urząd Patentowy decyzją z dnia 23 stycznia 2002 r. udzielił prawa ochronnego na znak towarowy słowny "KARATOX nr R-134565" na rzecz J. Ś., M. Ś. prowadzących Z.U.-H. B.-P. z siedzibą w J. Wymieniony znak towarowy został zgłoszony w Urzędzie Patentowym RP w dniu 23 listopada 1998 r. i jest przeznaczony do oznaczania towarów w klasie 5: pestycydy.

S. L. z siedzibą w W. wniosła sprzeciw wobec powyższej decyzji Urzędu Patentowego. Wnoszący sprzeciw wskazał, że jest uprawniony z rejestracji znaku towarowego słownego "KARATE nr R-60876" zarejestrowanego z pierwszeństwem od dnia 19 grudnia 1984 r., przeznaczonego do oznaczania towarów w klasie 5: preparaty do niszczenia szkodników. Znak towarowy "KARATOX nr R-134565" jest podobny w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5, poz. 17 ze zm.), dalej: u.z.t., do znaku towarowego "KARATE nr R-60876", zarejestrowanego na rzecz S. L. z wcześniejszym pierwszeństwem. Z tego też względu należało odmówić udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy KARATOX ze względu na niebezpieczeństwo wprowadzenia odbiorców w błąd co do pochodzenia towarów. Oznaczenia obu znaków towarowych są podobne w płaszczyźnie wizualnej, fonetycznej i znaczeniowej. Podobieństwo wizualne, jak i fonetyczne obu oznaczeń jest bardzo wyraźne ze względu na fakt, iż KARATOX łudząco przypomina oznaczenie KARATE. Oznaczenia różnią się jedynie końcówką, gdyż trzon wyrazów - KARAT- w obu przypadkach jest taki sam.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne