15.02.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2006 r., sygn. II GSK 389/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk, Sędziowie NSA Jan Bała, Małgorzata Korycińska (spr.), Protokolant Anna Tomaka, po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.R.P. B.Z. D. Sp. z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 lipca 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 333/05 w sprawie ze skargi P.R.P. B.Z. D. Sp. z o.o. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 grudnia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 14 lipca 2005 r. oddalił skargę P.R.P. B.Z. D. Sp. z o.o. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 grudnia 2004 r. w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy KASZUBSKIE.

W motywach orzeczenia Sąd podał, że skarżąca spółka wystąpiła z wnioskiem o zarejestrowanie słownego znaku towarowego KASZUBSKIE, przeznaczonego do oznaczenia towarów w klasie 29, takich jak filety rybne, w tym śledziowe, przetwory rybne, klej rybi do celów spożywczych, łosoś, mączka rybna do celów spożywczych, pasty rybne do kanapek, zawierające tłuszcz, potrawy na bazie ryb, ryby, ryby konserwowane, ryby solone, sardynki, tuńczyki, zupy rybne.

Decyzją z dnia 30 października 2003 r. Urząd Patentowy, działając na podstawie art. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych /Dz.U. Nr 5, poz. 17 ze zm./, zwanej dalej ustawą o znakach towarowych, w związku z art. 315 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej /tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117/, zwanej dalej prawem własności przemysłowej, oraz art. 145 ust. 1 tej ustawy - odmówił udzielenia prawa ochronnego na wnioskowany znak towarowy. W uzasadnieniu decyzji organ wywodził, iż zgłoszone oznaczenie słowne nie może otrzymać statusu znaku towarowego, ponieważ pozbawione jest dostatecznych znamion, które pozwoliłyby na zindywidualizowanie pochodzenia towarów określonego przedsiębiorcy od towarów tego samego rodzaju innych przedsiębiorstw. Ponadto udzielenie prawa ochronnego na takie oznaczenie na rzecz jednego podmiotu gospodarczego ograniczyłoby swobodę działania innych uczestników obrotu i tym samym uniemożliwiłoby normalne funkcjonowanie rynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne