10.10.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 10 padziernika 2006 r., sygn. II GSK 173/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędziowie NSA Jan Bała Andrzej Kuba Protokolant Karolina Polkowska po rozpoznaniu w dniu 10 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. Spółki z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lutego 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1749/05 w sprawie ze skargi E. Spółki z o.o. w G. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 lutego 2006 r., sygn. akt VI SA/Wa 1749/05 oddalił skargę E. N. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 21 lutego 2005 r. (nr ...) w przedmiocie oddalenia wniosku o stwierdzenie wygaśnięcia prawa z rejestracji znaku towarowego słowno-graficznego R-98909 "Radio 73,2 FM Eska", zarejestrowanego na rzecz R. E S.A. z siedzibą w W.

Sąd pierwszej orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

Sporny znak "Radio 73,2 Fm ESKA" został zarejestrowany w dniu 20 lipca 1994 r. dla działalności usługowej w klasie 35 (usługi reklamowe i prowadzenie interesów osób trzecich) oraz w klasie 38 (usługi telekomunikacyjne). Jest on znakiem słowno - graficznym w trzech kolorach: białym, czarnym i czerwonym. W czarnej obwódce o zaokrąglonych narożnikach umieszczony został napis "radio", wewnątrz czerwona liczba 73,2 na czarnej podstawce, a na niej białe litery "FM". Dolną część wnętrza zajmuje napis "ESKA".

W dniu 10 grudnia 2003 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął wniosek E. N. Sp. z o.o. o uznanie za wygasłe prawa z rejestracji znaku towarowego "Radio 73,2 FM Eska" nr R 98909 z powodu nieużywania znaku w zarejestrowanej postaci. Wnioskodawca wyjaśnił, że od 1993 r. jako radiowa stacja komercyjna emituje program na terenie Trójmiasta i okolic posługując się oznaczeniem ESKA-NORD. Wskazał również, że stacja zdobyła czołową pozycję w rankingach słyszalności wśród Trójmiejskich rozgłośni radiowych. Podniósł, że uprawniona R. E. S.A. nadaje na terenie Trójmiasta od dnia 22 sierpnia 2001 r. pod nazwą: "Eska-Trójmiasto", wykorzystując renomę wnioskodawcy. W ocenie wnioskodawcy R E. S.A. nie posługuje się zarejestrowanymi znakiem towarowym od co najmniej 5 lat używając innego znaku, który nie korzysta z ochrony prawnej. Używany przez R. E. S.A. znak odbiega pod względem graficznym i kolorystycznym od znaku zarejestrowanego. Inna jest jego treść, forma graficzna, kształt liter i kolorystyka. Wnioskodawca podniósł, że zarejestrował w dniu 16 grudnia 1997 r. z mocą od dnia 4 stycznia 1994 r. znak towarowy "Eska-Nord" nr R 99600. Wnioskodawca interes prawny wywiódł z tego, iż Sąd Okręgowy w G., wydał w dniu 1 sierpnia 2003 r. postanowienie zakazujące uprawnionej nadawania audycji radiowych na częstotliwości 94,6 MHz w Gdyni i częstotliwości 90,7 MHz w Gdańsku oraz nadawania programów radiowych i reklamowych pod nazwą Eska i Eska Trójmiasto, a nadto z faktu toczącego się postępowania egzekucyjnego o wymuszenie zaniechania niedozwolonych działań.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne