07.02.2006

Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2006 r., sygn. II GSK 359/05

Opłata eksploatacyjna, o której mowa w art. 84 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze /Dz.U. nr 27 poz. 96 ze zm./, odnosi się do tego rodzaju wydobytej kopaliny, na której wydobycie przedsiębiorca uzyskał wymagane prawem zezwolenie /koncesję/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 184 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ skargę kasacyjną Prokuratora Okręgowego w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 lipca 2005 r. w sprawie ze skargi Prokuratora Okręgowego w L. na decyzję Ministra Środowiska z dnia 21 maja 2003 r. w przedmiocie opłaty eksploatacyjnej.


UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 12 lipca 2005 r. (...) oddalił skargę Prokuratora Okręgowego w L. na decyzję Ministra Środowiska z dnia 21 maja 2003 r. w przedmiocie ustalenia opłaty eksploatacyjnej za wydobywanie rudy miedzi ze złoża "M." w I kwartale 2002 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji podał, że ustalenie wysokości opłaty eksploatacyjnej nastąpiło na wniosek przedsiębiorcy - KGHM "P.M." S.A., który dokonał obliczenia opłaty eksploatacyjnej za wskazany kwartał i wpłacił ją na rzecz uprawnionych podmiotów. Następnie jednak uznał, że omyłkowo wpłacił kwoty zawyżone, dlatego też wystąpił do Ministra Środowiska o ustalenie wysokości opłaty eksploatacyjnej. W toku postępowania wyjaśniającego organ koncesyjny stwierdził, że zgodnie z dokumentacją geologiczną złoża oraz udzieloną koncesją, kopaliną wydobywaną przez KGHM "P.M." jest ruda miedzi. W związku z tym podstawą do naliczenia opłaty eksploatacyjnej powinna być ilość kopaliny /rudy miedzi/ bez zubożającej ją skały płonnej i w taki też sposób naliczono opłatę eksploatacyjną decyzją Ministra Środowiska z dnia 21 maja 2003 r., wydaną na podstawie art. 84 ust. 10 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze /Dz.U. nr 27 poz. 96 ze zm./. Dla ustalenia tej opłaty eksploatacyjnej organ przyjął stawkę określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2001 r. w sprawie stawek opłat eksploatacyjnych /Dz.U. nr 153 poz. 1746/, która dla rudy miedzi wynosi 2,38 zł/t., a opłatę stanowił iloczyn tej stawki i wydobytej w I kwartale rudy miedzi z tego złoża. Ilość wydobytej rudy miedzi ustalono stosownie do skorygowanych informacji przesłanych przez przedsiębiorcę. Organ zatem przyjął, że do naliczenia opłaty eksploatacyjnej nie można przyjmować ilości wydobytego urobku, gdyż zawiera on - obok wydobytej kopaliny - również utwory otaczające, głównie skałę płonną, które z punktu widzenia technologii uznawane są za utwory zubożające kopalinę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp