Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2006 r., sygn. II FSK 579/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Dauter (spr.), Sędziowie NSA Grzegorz Borkowski, Jerzy Rypina, Protokolant Krzysztof Kołtan, po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej "A." sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 grudnia 2004 r. sygn. akt I SA/Wr 3841/02 w sprawie ze skargi "A." sp. z o.o. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 30 września 2002 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 1997r., zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "A." sp. z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 grudnia 2004 r., I SA/Wr 3841/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę "A." sp. z o.o. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 30 września 2002 r., (...) w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 1997 r.
W uzasadnieniu wskazano między innymi, że po ponownym rozpoznaniu stanu faktycznego i prawnego, mając na uwadze stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodka Zamiejscowego we Wrocławiu zawarte w wyroku z dnia 10 maja 2002 r. I SA/Wr 2893/99, Izba Skarbowa w W., w kwestii wykonania usługi pośrednictwa przez firmę Marka S. "B." oraz w sprawie powstania "wartości firmy AP" ujętej w bilansie nabytej przez podatnika części przedsiębiorstwa "AS" skonstatowała, że wnikliwe zbadanie zgromadzonych dowodów doprowadziło do ustalenia pozorności przedstawionej umowy cywilnoprawnej i jej bezskuteczności w sferze prawa podatkowego. Wobec powyższego organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji i uznał, że wydatek w kwocie 128.160 zł nie może stanowić kosztu uzyskania przychodów dla spółki. Odnosząc się do kwestii prawa do dokonywania w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od "wartości firmy AP", która to wartość niematerialna i prawna stanowiła składnik aktywów nabytej przez podatnika części przedsiębiorstwa sp. z o.o. "AS", Izba Skarbowa wskazała, że w wyniku połączenia spółek nie może powstać "wartość firmy" jako kategoria wartości niematerialnych i prawnych. Będąca przedmiotem sporu "wartość firmy AP" pojawiła się bowiem w ewidencji w roku 1995 po połączeniu tej spółki z "ARP". Przeniesienie majątku przejmowanej spółki nastąpiło na podstawie bilansów łączonych spółek z dnia 31 października 1994 r. a nastąpiło ono bez podwyższenia kapitału w związku z faktem, iż spółka przejmująca jest jedynym udziałowcem w spółce przejmowanej. Wprowadzenie w wyniku przyłączenia firmy "ARP" do aktywów spółki oprócz przejętego rzeczowego majątku trwałego, środków pieniężnych, należności i zapasów również wartości firmy w wysokości 663.194,77 zł było działaniem sprzecznym z zasadami rachunkowości a także przepisami podatkowymi. Organ podatkowy stwierdził, że skoro rzeczona "wartość firmy AP" była w dowolny sposób wykreowanym przez "AS" sp. z o.o. fikcyjnym składnikiem aktywów, to jako taki nie mógł być on przedmiotem zakupu przez "AR". W konsekwencji uznano, że nie można uznać za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od nieistniejącej wartości niematerialnej i prawnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty