Wyrok NSA z dnia 4 padziernika 2006 r., sygn. II FSK 1083/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak, Sędzia NSA del. Małgorzata Wolf - Mendecka, Protokolant Ewa Głowacka, po rozpoznaniu w dniu 4 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Edwarda C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 1 lutego 2005 r. sygn. akt I SA/Po 2194/02 w sprawie ze skargi Edwarda C. na decyzję Izby Skarbowej w Z. z dnia 9 sierpnia 2002 r. (...) w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Edwarda C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Z. kwotę 135 /sto trzydzieści pięć/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 1 lutego 2005 r., I SA/Po 2194/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Edwarda C. na decyzję Izby Skarbowej w Z. z dnia 9 sierpnia 2002 r., (...) w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.
1. Z ustaleń Sądu wynika, że decyzją z dnia 13 marca 2002 r., (...) Urząd Skarbowy w Ś., w wyniku przeprowadzonej kontroli w "Spółce cywilnej Sklep motoryzacyjny w Ś.", której wspólnikami z udziałami po 1/2 byli Waldemar C. i Edward C., określił skarżącemu w niniejszej sprawie zobowiązanie podatkowe w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodów ewidencjonowanych za 2000 r. w kwocie 1.328,90 zł, w tym w odpowiednich kwotach za styczeń, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień oraz w tej samej kwocie zaległość podatkową, a nadto odsetki za zwłokę. W uzasadnieniu decyzji podał, że dnia 26 stycznia 2000 r. zostało złożone przez podatników oświadczenie zawierające informacje, iż od dnia 1 stycznia 2000 r. prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów /p.k.p.i.r./. Oświadczenie to zostało podpisane przez przedstawiciela Kancelarii Usług Finansowo-Podatkowych "L." s.c., pod pieczątką tej kancelarii. Nie złożono natomiast oświadczenia o zrzeczeniu się opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, choć w roku poprzedzającym podatek dochodowy był ustalony w tej formie. Urząd skarbowy powołując się na przepisy art. 9 ust. 1-4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz.U. nr 144 poz. 930 ze zm./ - zwanej dalej ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym uznał, że informacja o założeniu p.k.p.i r. nie jest równoznaczna ze zrzeczeniem się prawa do ryczałtu, ponieważ są to dwa różne, odrębne, prawem wymagane oświadczenia. Organ administracji wskazał, że podatnik w zeznaniu PIT-36 o wysokości dochodu osiągniętego w 2000 r. wykazał przychód, koszty i dochód uzyskany z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, a brak oświadczenia wspólników o zrzeczeniu się opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego na 2000 r. powoduje, przy braku wykonania obowiązków z tą formą opodatkowania związanych, konieczność określenia zobowiązania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, oddzielnie dla każdego wspólnika ze względu na treść art. 30 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./ - zwanej dalej u.p.d.o.f.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty