27.06.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2006 r., sygn. I FSK 914/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia del. WSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Piotr Dębkowski, po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2006 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Grupy "Ż." Spółki Akcyjnej w Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 maja 2005 r. sygn. akt I SA/Gl 1031/04 w sprawie ze skargi Grupy "Ż." Spółki Akcyjnej w Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 24 czerwca 2004 r. (...) w przedmiocie podatku akcyzowego 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Grupy "Ż." Spółki Akcyjnej w Ż. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 2.400 zł /dwa tysiące czterysta złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 maja 2005 r., I SA/Gl 1031/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę "G." Spółki Akcyjnej w Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 24 czerwca 2004 r. (...) w przedmiocie podatku akcyzowego.

Jak wynika z treści zaskarżonego wyroku Dyrektor Izby Celnej uzasadniając motywy swego rozstrzygnięcia na wstępie podkreślił, że w przedmiotowej sprawie kwestię sporną stanowi zaliczenie produkowanego przez Spółkę "G." z siedzibą w Ż. /wcześniej Browary "Ż." S.A./ towaru do odpowiedniego grupowania PKWiU i w rezultacie powstanie obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym. Organ podkreślił, że klasyfikacje statystyczne mają dla opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym znaczenie zasadnicze. Statuują one bowiem w większości przypadków zarówno, stawkę tego podatku jak i podleganie lub zwolnienie z opodatkowania. Następnie stwierdził, że brak jest podstaw do zastosowania w rozpoznawanej sprawie przepisu art. 6 ustawy z dnia 4 grudnia 2002 r. zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczeniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę - Kodeks karny skarbowy /Dz.U. nr 213 poz. 1803/. Organ wyjaśnił, że w przypadku gdy po dniu wejścia w życie tejże ustawy wprowadzone zmiany do ustawy dotyczące nowych oznaczeń klasyfikacyjnych towarów, usług oraz obiektów budowlanych /PKWiU, PKOB/ prowadziłyby do zmiany dotychczas stosowanych stawek podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego albo prowadziłyby do zwolnienia od podatku lub opodatkowania, podatnik stosuje stawki lub zwolnienie określone w ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2002 r. Organ podkreślił jednocześnie, że piwo bezalkoholowe o symbolu SWW 2483-8 i odpowiadające temu symbolowi piwo bezalkoholowe o symbolu PKWiU 15.98.12-50.30, zarówno przed wejściem w życie tej ustawy jak również po jej wejściu w życie było wolne od podatku akcyzowego. Fakt, że w obowiązujących przepisach o statystyce publicznej zostało zdefiniowane "piwo bezalkoholowe" oznacza, że podatnik jest zobowiązany zastosować się do powyższych przepisów i zgodnie z nimi klasyfikować produkowane przez siebie piwo niskoalkoholowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne