24.10.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 padziernika 2006 r., sygn. I FSK 89/06

Unormowanie w par. 6 ust 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 109 poz. 1245 ze zm./ momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia w kraju usług najmu i dzierżawy pozbawione jest domniemania zgodności z przepisami art. 217 i art. 84 Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. wymagającymi, aby określenie momentu powstania obowiązku podatkowego, wyznaczającego istotny moment odpowiedzialności podatkowej, miało miejsce w samej ustawie podatkowej, a nie w przepisie wykonawczym do tej ustawy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Juliusz Antosik (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka Sędzia NSA Janusz Zubrzycki Protokolant Jan Jaworski po rozpoznaniu w dniu 24 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 31 października 2005 r., sygn. akt I SA/Ka 223/03 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa P.U.H. "P." Spółki z o. o. w C. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 31 grudnia 2002 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2000 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz Przedsiębiorstwa P.U.H. "P." Spółki z o. o. w C. kwotę 1.800 /słownie: jeden tysiąc osiemset/ zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił zaskarżoną przez Przedsiębiorstwo "P." Spółkę z o.o. z siedzibą w C. decyzję Izby Skarbowej w K. z 31 grudnia 2002 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Powyższą decyzją podatkowy organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w C. z 29 marca 2000 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2000 r. Przedstawiając stan faktyczny, Izba Skarbowa podała, że w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc. Spółka nie ujęła należnego podatku z tytułu najmu pomieszczeń biurowych dla firmy "S." Przemysław M. Ponadto uznano, że Spółka nie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez "A." Aneta D., gdyż nie była ona podmiotem zarejestrowanym. W rozliczeniu nie uwzględniono również nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia z sierpnia 2000 r., bowiem decyzją z 29 marca 2002 r. Urząd Skarbowy określił zobowiązanie podatkowe w miejsce deklarowanej nadwyżki do przeniesienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne