14.09.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 wrzenia 2006 r., sygn. II FSK 1085/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Edyta Anyżewska, Sędzia NSA Jacek Brolik (sprawozdawca), Sędzia NSA del. Zygmunt Chorzępa, Protokolant Tomasz Grzybowski, po rozpoznaniu w dniu 14 września 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "P." sp. z o.o. w E. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 19 maja 2005 r. sygn. akt I SA/Ol 114/05 w sprawie ze skargi "P." sp. z o.o. w E. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 14 lutego 2005 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2001 r. 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "P." sp. z o.o. w E. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 7.200 /siedem tysięcy dwieście/ zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sygn. akt II FSK 1085/5

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 19 maja 2005 r., I SA/Ol 114/05, oddalił skargę "P." spółki z o.o. z siedzibą w E. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 14 lutego 2005 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z ustaleń dokonanych przez organy podatkowe wynika, że decyzją z dnia 27 grudnia 2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w E. (...) odmówił spółce "P." stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2001 r. w kwocie 409.179 zł.

Od powyższego rozstrzygnięcia spółka "P." złożyła odwołanie zaskarżając decyzję w całości i wnosząc o jej zmianę i stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2001 r. lub uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Dyrektor Izby Skarbowej w O. po rozpoznaniu odwołania spółki utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego I instancji. W motywach decyzji podał przede wszystkim, że w świetle unormowania wynikającego z w art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 17 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do skorzystania ze zwolnienia koniecznym jest posiadanie przez podmiot odpowiedniej formy prawnej. W przedmiotowej sprawie bezspornym według organu pozostaje fakt, iż spółka z o.o. "P." w E. posiadała osobowość prawną jako spółka prawa handlowego zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym (...). Natomiast Centrum Zdrowia Zakład Opieki Zdrowotnej w E. stanowiło część organizacyjną odwołującej się spółki i osobowości prawnej nie posiadało.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne