Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2006 r., sygn. II FSK 1381/05
W postępowaniu o stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej z powodu rażącego naruszenia prawa należy kierować się przede wszystkim gramatyczną wykładnią tego pojęcia, eliminując przy ocenie wystąpienia takiej kwalifikowanej wady decyzji elementów rozstrzygnięcia sprawy co do jej istoty.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Edyta Anyżewska, Sędziowie NSA Jacek Brolik, Zofia Przegalińska (spr.), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 14 października 2004 r. sygn. akt I SA/Wr 3415-3419/02 w sprawie ze skargi Waldemara P. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 4 lipca 2002 r. (...) w przedmiocie 1) odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej podatek od nieruchomości za rok 1996, 1998-2000, 2) odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej podatek od nieruchomości za 2001 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w części uchylającej decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 4 lipca 2002 r. (...) i w tym zakresie przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Waldemara P. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. kwotę 120 /sto dwadzieścia/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 października 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu na skutek skargi Waldemara P., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. (...) z 4 lipca 2002 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej podatek od nieruchomości za 2001 r. w pozostałej części oddalił skargę.
Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że Waldemar P. powołując się na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, pismem z dnia 18 września 2004 r. domagał się unieważnienia decyzji w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości za lata 1996-2001 r. i zwrotu wpłaconego podatku argumentując, że nie jest właścicielem nieruchomości a jedynie najemcą dlatego podatek ten go nie obciąża.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty