Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2006 r., sygn. II FSK 1521/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędziowie: NSA Edyta Anyżewska (sprawozdawca), del. NSA Eugeniusz Christ, Protokolant Dorota Pawlicka, po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 5 października 2005 r. sygn. akt I SA/Ol 214/05 w sprawie ze skargi Ewy i Jacka C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia 18 kwietnia 2005 r. (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie, 2) zasądza od Ewy i Jacka C. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. kwotę 2.600 /słownie: dwa tysiące sześćset / złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 października 2005 r. I SA/Ol 214/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie po rozpatrzeniu skargi Ewy i Jacka C. na decyzję z dnia 18 kwietnia 2005 r. Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza B. z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości za 2003 r. stwierdził nieważność decyzji organów podatkowych obu instancji.
Burmistrz B. wskazaną decyzją wymierzył Ewie i Jackowi C. podatek od nieruchomości na 2003 r. w kwocie 11.465,40 zł, przyjmując do podstawy opodatkowania w tym podatku powierzchnię gruntów 38.218 m2, oznaczonych jako dr/R /drogi na roli/ i dr/PS /drogi na pastwiskach/.
W odwołaniu od powyższej decyzji podatnicy zarzucili błędne ustalenia faktyczne, ponieważ w sierpniu 2004 r. Starostwo Powiatowe w O. zmieniło wpisy użytków gruntowych zgodnie z ich faktycznym wykorzystaniem i obecnie grunty te figurują w ewidencji jako użytki rolne. Stwierdzili, że geodezyjny podział gruntów nie powoduje powstania odrębnego przedmiotu opodatkowania i teren ten podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym. Stwierdzili, iż nawet gdyby uznać wygaszenie decyzji przyznającej ulgę podatkową za zgodną z prawem, to taka decyzja wywiera skutek dopiero od momentu uprawomocnienia się, nie zaś jak to przyjął organ I instancji wstecz.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty