29.05.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 maja 2006 r., sygn. I FSK 891/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędziowie NSA Ryszard Mikosz (sprawozdawca), Małgorzata Niezgódka - Medek, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2006 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Wiesława O., Leszka W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 czerwca 2005 r. sygn. akt IIISA/Wa 1308/04 w sprawie ze skargi Wiesława O., Leszka W. na decyzję Ministra Finansów z dnia 31 marca 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności ostatecznych decyzji umarzających postępowania odwoławcze w sprawie podatku od towarów i usług za miesiące marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec 1996 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sygn. I FSK 891/05

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 15 czerwca 2005 r., III SA/Wa 1308/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Wiesława O. oraz Leszka W., będących byłymi wspólnikami Spółki Cywilnej P.P.H.U. "F." na decyzje Ministra Finansów z dnia 31 marca 2004 r., (...), którymi organ ten odmówił stwierdzenia nieważności pięciu decyzji Izby Skarbowej w C. z dnia 11 kwietnia 1997 r. umarzających postępowanie odwoławcze.

W uzasadnieniu wyroku Sąd w pierwszej kolejności szczegółowo omówił dotychczasowy przebieg zdarzeń w rozpatrywanej sprawie. W tych ramach odnotował w szczególności, że Urząd Skarbowy w C. pięcioma decyzjami z dnia 17 stycznia 1997 r. określił Spółce "F." zobowiązanie w podatku od towarów i usług za miesiące od marca do lipca 1996 r. Przypomniał zarazem, że odwołania od tych decyzji zostały cofnięte pismami z dnia 7 marca 1997 r. co spowodowało, iż wspomnianymi wyżej decyzjami z dnia 11 kwietnia 1997 r. Izba Skarbowa w C. umorzyła postępowania odwoławcze, uwzględniając stanowisko podatników w tym zakresie. W dalszej kolejności Sąd odnotował, że Wiesław O. i Leszek W. pismem z dnia 16 stycznia 1998 r. wnieśli o rozpatrzenie tych odwołań twierdząc, iż Izba Skarbowa nie powinna uwzględnić ich cofnięcia z uwagi na treść art. 137 Kodeksu postępowania administracyjnego, ponieważ "wniosek o (...) cofnięcie podpisany był tylko przez jednego ze wspólników." Przypomniał również, iż na późniejszym etapie postępowania wnioskujący sprecyzowali, iż żądają stwierdzenia nieważności decyzji Izby Skarbowej z dnia 11 kwietnia 1997 r. oraz utrzymanych nimi w mocy decyzji pierwszoinstancyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne