22.06.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2006 r., sygn. II FSK 895/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Kołtan, po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 stycznia 2005 r. sygn. akt I SA/Po 225/04 w sprawie ze skargi Czesława D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 7 stycznia 2004 r. (...) w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od Czesława D. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 3.015 /słownie: trzy tysiące piętnaście/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 4 stycznia 2005 r., I SA/Po 225/04, w sprawie ze skargi Czesława D., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 7 stycznia 2004 r. w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej.

Przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania Sąd wyjaśnił, że decyzją z dnia 17 października 2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w J. orzekł o odpowiedzialności Skarżącego za zaległości podatkowe "H." sp. z o.o. w P. w podatku dochodowym od osób prawnych za 1999 r., określone ostateczną decyzją z dnia 28 lutego 2002 r., doręczoną likwidatorowi Spółki 14 lutego 2003 r. Postępowanie w sprawie odpowiedzialności Czesława D. za te zaległości wszczęte zostało postanowieniem z 8 lipca 2003 r.

Czesław D. podnosił, że funkcję prezesa spółki pełnił w okresie od 1 czerwca 1998 r. do 1 stycznia 2002 r. Na 31 grudnia 2001 r. Spółka nie miała zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, a na dzień postawienia w stan likwidacji dysponowała majątkiem, na który składały się: środki pieniężne, zaliczki do zwrotu, należności od innych firm, środki trwałe oraz należności "H." Zakład Instalacyjny. Likwidator dysponowała środkami wystarczającymi do zaspokojenia zobowiązań Spółki wobec Skarbu Państwa. Czesław D. stwierdził, że od momentu postawienia Spółki w stan likwidacji i powołania likwidatora nie miał wpływu na prowadzenie spraw Spółki, sprzedaż majątku i kolejność zaspokojenia roszczeń, na potwierdzenie czego wniósł o przesłuchanie pracowników spółki. Świadkowie potwierdzili wskazane przez niego wielkości aktywów. Posiadali też informacje o sprzedaży przez likwidatora towarów z magazynu, samochodów marki STAR i SCANIA oraz "ksero". Wyjaśnili, że byli przekonani o gromadzeniu przez Czesława D. środków na poczet długu wobec Skarbu Państwa, jednakże osobiście nie uczestniczyli w rozmowach między nim a likwidatorem w sprawie konieczności zabezpieczenia środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży majątku, który pozostał na dzień otwarcia likwidacji na pokrycie zobowiązań podatkowych. A. C. oświadczyła, że likwidator nie współdziałała z prezesem i wspólnikami w sprawach dotyczących działalności Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne