Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2006 r., sygn. I FSK 253/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Juliusz Antosik (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 13 grudnia 2005 r. sygn. akt I SA/Bk 300/05 w sprawie ze skargi Andrzeja W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 19 sierpnia 2005 r. (...) w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące od kwietnia 2002 r. do lipca 2004 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku, 2. zasądza od Andrzeja W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. kwotę 6.451 zł /słownie: sześć tysięcy czterysta pięćdziesiąt jeden złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 grudnia 2005 r., I SA/Bk 300/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku - po rozpoznaniu skargi Andrzeja W. - uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 19 sierpnia 2005 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd, przedstawiając stan sprawy, podał, że decyzja z 30 maja 2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego w B. określił Andrzejowi W., prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą "A.", zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiące od kwietnia 2002 r. do lipca 2004 r. z tytułu sprzedaży samochodów osobowych przed pierwszą rejestracja na terytorium kraju. W wyniku kontroli stwierdzono, że A. W. nie naliczał należnego podatku akcyzowego od sprzedaży tych samochodów /uprzednio importowanych przez niego lub nabytych w kraju od innych importerów/, nie wyszczególniał go na fakturach sprzedaży i nie dokonywał jego rozliczenia z urzędem skarbowym, a od 1 września 2003 r. z urzędem celnym. Organ podatkowy I instancji uznał, w oparciu o przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, rozporządzeń wykonawczych Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. i 23 grudnia 2003 r. w sprawie podatku akcyzowego oraz ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, że strona po dokonaniu sprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją na terytorium Polski stała się podatnikiem podatku akcyzowego i była obowiązania do zadeklarowania i uregulowania należnego podatku akcyzowego z tytułu dokonanej sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty