Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2006 r., sygn. I FSK 1115/05
Samo umorzenie postępowania upadłościowego nie może być postrzegane jako wykazujące bezskuteczność egzekucji. Obowiązek wykazania bezskuteczności egzekucji jest przesłanką warunkującą zastosowanie art. 116 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. 2005 nr 8 poz. 60 ze zm./
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janusz Zubrzycki Sędziowie: Sędzia NSA Juliusz Antosik Sędzia NSA Ryszard Mikosz (spr.) Protokolant: Karol Olton po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Witolda Michała W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 lipca 2005 r. sygn. akt III SA/Wa 831/04 w sprawie ze skargi Witolda Michała W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 15 marca 2004 r., (...) w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług za styczeń 2001 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz Witolda Michała W. kwotę 3.550 zł /słownie: trzy tysiące pięćset pięćdziesiąt/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 lipca 2005 r., III SA/Wa 831/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Witolda Michała W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 15 marca 2004 r., (...), utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W.-B. z dnia 17 listopada 2003 r., którą organ ten orzekł o odpowiedzialności wspomnianego podatnika, jako członka zarządu "T.-P." Spółki z o. o., za zaległości tej Spółki z tytułu podatku od towarów i usług za styczeń 2001 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd w pierwszej kolejności omówił przebieg dotychczasowego postępowania w sprawie. W tych ramach odnotował w szczególności, że decyzją z dnia 11 września 2001 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego W.-B. określił Spółce "T.-P." w W. w upadłości, wysokość zobowiązania w podatku od towarów i usług oraz odsetki za zwłokę za styczeń 2001 r. Stwierdził zarazem, że w toku postępowania egzekucyjnego organ uznał, że egzekucja z majątku Spółki "nie tylko nie doprowadziłaby do zaspokojenia zobowiązania, lecz nie pokryłaby nawet kosztów postępowania egzekucyjnego" Doprowadziło to do orzeczenia o odpowiedzialności Witolda Michała W. za zaległości podatkowe Spółki, co nastąpiło wspomnianą wyżej decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego W.-B. z dnia 17 listopada 2003 r. Organ ten uznał bowiem, że w okresie kiedy powstała zaległość podatkowa podatnik ten pełnił funkcję członka zarządu, egzekucja z majątku Spółki okazała się bezskuteczna, a wniosek o zgłoszenie upadłości Spółki nie został zgłoszony we właściwym czasie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty