Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2006 r., sygn. II FSK 1275/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędziowie NSA Sylwester Marciniak, Anna Maria Świderska, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Koncernu Energetycznego "E." Spółki Akcyjnej - Oddział Zakład Energetyczny P. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 maja 2005 r. sygn. akt III SA/Wa 96/05 w sprawie ze skargi Koncernu Energetycznego "E." Spółki Akcyjnej - Oddział Zakład Energetyczny P. z siedzibą w P. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia: 1 grudnia 2004 r. (...) 4 listopada 2004 r. (...) w przedmiocie nadpłaty w podatku od nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 maja 2005 r., III SA/Wa 96/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Koncernu Energetycznego "E." S.A. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia 1 grudnia 2004 r. (...) w przedmiocie nadpłaty w podatku od nieruchomości.
W uzasadnieniu wskazano, że we wnioskach o stwierdzenie i zwrot nadpłat w podatku od nieruchomości za lata 1997-2002 tytułem nienależnie uiszczonego podatku od nieruchomości od budowli dróg publicznych tj. latarni i opraw oświetleniowych, strona powoływała się na treść art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm., dalej: u.p.o.l./ - oraz podnosiła ostatecznie, iż w przypadku opraw oświetleniowych podwieszonych na liniach przesyłowych - nie podlegają one w ogóle podatkowi od nieruchomości, gdyż jako obiekty niezwiązane trwale z gruntem nie są budowlami, o których mowa w treści cytowanego przepisu, biorąc pod uwagę całość linii, niezależnie od tego czy jest posadowiona w pasie drogowym, czy też nie. Kolegium w trakcie przeprowadzonego postępowania dowodowego ustaliło, że zgodnie ze stwierdzeniami spółki zawartymi w składanych wnioskach oraz odwołaniach wnosiła ona o stwierdzenie i zwrot nadpłat w podatku od nieruchomości z tytułu opraw oświetleniowych podwieszonych na liniach niskiego napięcia, a nie od opraw oświetleniowych posadowionych w pasach drogowych. Organ odwoławczy stwierdził, że linie energetyczne przesyłowe i rozdzielcze były do końca 2000 r. zwolnione od podatku od nieruchomości, w 2001 r. zwolnienie to zlikwidowano wprowadzając jednocześnie preferencyjną stawkę opodatkowania, zaś od 2002 r. do chwili wydania decyzji obiekty te są opodatkowane według stawki podstawowej przewidzianej dla budowli tj. 2 % jej wartości. Jako podstawę opodatkowania należało przyjmować wartość linii elektroenergetycznych wraz ze słupami, słupowymi stacjami transformatorowymi i innymi urządzeniami stanowiącymi z technicznego punktu widzenia integralny element tych linii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty