03.02.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2006 r., sygn. II FSK 262/05

1. Nie można się zgodzić ze stanowiskiem skarżących, iż moment powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych powstał w chwili wydania towaru, to jest przedmiotowych lokali mieszkalnych i wystawieniem faktur VAT. Powstawanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest bowiem określone przepisami regulującymi podatek od towarów i usług. Poszczególne ustawy podatkowe regulują te elementy podatkowprawnego stanu faktycznego w sposób samodzielny i nierzadko specyficzny, o czym świadczy treść przepisów ujętych art. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, który powołują skarżący. Przyjmowanie różnych momentów oraz okoliczności faktycznych lub zdarzeń prawnych dla powstawania obowiązku podatkowego jest wynikiem woli ustawodawcy podatkowego. Zależą one więc od regulacji zawartych w poszczególnych ustawach podatkowych, w tym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od tworów i usług.

2. Przy zmianie przepisów podatkowych, jeśli ustawodawca nie postanowi inaczej, kryterium decydującym o tym, czy dana czynność podlega opodatkowaniu, jest moment zaistnienia zdarzenia. Późniejsze regulacje dotyczące powstawania obowiązku podatkowego obejmować mogą jedynie stany faktyczne zaistniałe w czasie ich obowiązywania. Obowiązek podatkowy ma bowiem charakter wtórny w stosunku zdarzeń i zjawisk objętych w sposób abstrakcyjny normami materialnego.

3. Mówiąc o autonomii prawa podatkowego należy przede wszystkim uchwycić swoistość stosowanych tam terminów, pojęć oraz instytucji, a także obowiązków i uprawnień wypływających na tle stosunków prawnopodatkowych. Z innej jednak strony należy podkreślić, iż swoistość regulacji prawnopodatkowych, czego nie dostrzegają wnoszący skargi kasacyjne, nie musi w każdym wypadku oznaczać istnienia barier pomiędzy terminami, pojęciami, oraz instytucjami stosowanymi w poszczególnych działach prawa. Ma to miejsce nie tylko wtedy kiedy ustawodawca podatkowy wyraźnie odwołuje się do pojęć, terminów lub instytucji tam właśnie stosowanych, lecz także wówczas gdy nie definiuje ich w ogóle na własne potrzeby.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne