Wyrok NSA z dnia 24 marca 2006 r., sygn. II FSK 526/05
Art. 24 par. 1 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw /Dz.U. nr 169 poz. 1387/ ma zastosowanie jedynie do decyzji, które stały się ostateczne przed 1 stycznia 2003 r., to jest wydanych na podstawie przepisów starych, a nie do decyzji nieostatecznych, wydanych w trybie nadzwyczajnym w pierwszej instancji. Bez znaczenia dla dyspozycji art. 24 przedmiotowej ustawy pozostaje złożenie wniosku o uchylenie, zmianę lub stwierdzenie nieważności decyzji przed lub po 1 stycznia 2003 r., jako że jedynym wymogiem zastosowania tego przepisu jest to, aby żądanie dotyczyło decyzji, która stała się ostateczna przed dniem wejścia w życie ustawy nowej.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2006 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej Michała S. od wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie z dnia 11 stycznia 2005 r. III SA/Wa 869/04 w sprawie ze skargi Michała S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 25 marca 2004 r. (...) w przedmiocie umorzenie postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych - oddala skargę kasacyjną; (...).
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 11 stycznia 2005 r., III SA/Wa 869/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Michała S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 25 marca 2004 r., (...), w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
W uzasadnieniu wyroku sąd pierwszej instancji ustalił, iż zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 1 grudnia 2003 r., którą umorzono, jako bezprzedmiotowe, postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Urzędu Skarbowego W.-U. z dnia 5 grudnia 2001 r. Organ stwierdził, że upływ rocznego terminu stanowi negatywną przesłankę wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji. Wszczęcie na wniosek Michała S. postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych spółce "DU" nie miało zatem podstaw prawnych i było bezprzedmiotowe od samego początku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty