Wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 2005 r., sygn. FSK 962/04
1. Strony nie wskazały w umowach przyczyny ich zawarcia, a organy podatkowe uznały, iż umowy w istocie spełniały warunki umowy darowizny, a nie renty, bowiem skarżący zobowiązał się do bezpłatnego świadczenia kosztem swojego majątku (por. art. 888 kc), a powodem nazwania tytułu do wypłat umowami renty były korzyści podatkowe. Rentobiorcy nie znajdowali się bowiem w sytuacji uzasadniającej ich systematyczne wspieranie, bowiem posiadali wystarczające źródła przychodów.
2. Sąd uznał, iż aby dokonane wypłaty mogły podlegać odliczeniu na podstawie wskazanego przepisu jako renty musiałaby istnieć przyczyna ustanowienia rent, a jej istnienia nie potwierdziło postępowanie wyjaśniające.
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 czerwca 2003 r. sygn. akt SA/Sz 2056/01 Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Szczecinie oddalił skargę Elżbiety i Zdzisława Ł na decyzję Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 6 lipca 2001 r. Nr PB.2.33-823/12-68/2001, którą organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w Świnoujściu w sprawie określenia zobowiązania i zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty