Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2005 r., sygn. I OSK 506/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Adamiak, Sędziowie NSA Irena Kamińska, , Elżbieta Stebnicka (spr.), Protokolant Iwona Sadownik, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dariusza G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 lutego 2005 r. sygn. akt IV SA/Wr 134/04 w sprawie ze skargi Dariusza G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 6 stycznia 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku stałego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu, 2. zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adw. Tadeusza L. kwotę 180 zł. /sto osiemdziesiąt złotych/ tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
W dniu 9 lutego 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Dariusza G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 6 stycznia 2004 r., (...), utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ż. z dnia 10 grudnia 2003 r. odmawiającą przyznania zasiłku stałego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazuje, że Dariusz G. wystąpił w dniu 17 listopada 2003 r. o przyznanie zasiłku stałego, podnosząc, że jego syn Michał posiada orzeczenie o niepełnosprawności i wymaga stałej opieki. Żona skarżącego, przebywająca na urlopie wychowawczym nie ma możliwości opiekować się niepełnosprawnym synem Michałem wobec konieczności opieki nad drugim synem Maciejem cierpiącym na astmę oskrzelową i częste przeziębienia. Organ I instancji uzasadniając odmowę przyznania zasiłku stałego wskazał, że skarżący przesłanki do otrzymania zasiłku stałego w zakresie posiadania zaświadczenia o niepełnosprawności syna Michała oraz kryterium dochodowego, jednak w związku z tym że żona skarżącego przebywa na urlopie wychowawczym brak jest podstaw do przyjęcia, iż nie może sprawować także opieki nad niepełnosprawnym synem. W odwołaniu od decyzji organu I instancji, skarżący argumentował, że spełnia kryteria do otrzymania zasiłku stałego, gdyż posiada orzeczenie o niepełnosprawności syna, z dniem 6 grudnia 2003 r. utracił prawo do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych, a jego żona nie może sprawować opieki nad niepełnosprawnym synem, gdyż opiekuje się drugim z ich synów chorym na astmę oskrzelową. Organ II instancji utrzymując w mocy zaskarżoną decyzję podnosi, że opiekę nad niepełnosprawnym synem może zapewnić matka przebywająca na urlopie wychowawczym, tym bardziej, że opiekę taką sprawowała, bez większych problemów, także wtedy gdy skarżący pracował. W skardze ba decyzje organu administracji Dariusz G. zarzuca, że wobec pogorszenia się stanu zdrowia najmłodszego dziecka zmuszony był podjąć pracę w porze nocnej, wciąg dnia zaś pomagał żonie. Po jej utracie pobierał zasiłek dla bezrobotnych, do którego prawo wygasło 6 grudnia 2003 r. W chwili obecnej poszukuje pracy, ale jedynie takiej która nie wykluczy możliwości opieki nad najstarszym synem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty