28.02.2005

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2005 r., sygn. OSK 1014/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie NSA Barbara Gorczycka-Muszyńska (spr) Zygmunt Niewiadomski Protokolant Maria Połowniak po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 13 kwietnia 2004 r. sygn. akt SA/Sz 1814/01 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 2 lipca 2001 r. Nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie. 2. zasądza od Wojewody Zachodniopomorskiego na rzecz A. G. kwotę 370- zł (słownie trzysta siedemdziesiąt), tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

OSK 1014/04

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2004 r. oddalił skargę [...] na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 2 lipca 2001 r. utrzymującą w mocy decyzję prezydenta Miasta Szczecina o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu Szczecińskiemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu "[...]. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym , Infrastrukturą i urządzeniami technicznymi związanymi z tym obiektem w Szczecinie przy ul. [...] .

Odnosząc się do zawartych w skardze zarzutów wydania decyzji z naruszeniem ustaleń obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, a także z naruszeniem wymogów określonych w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla omawianej inwestycji i z naruszeniem § 12 i § 13 rozporządzenia Ministra Gospodarki przestrzennej i Budownictwa z dnia 12 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 10, poz. 45 ze zmianami) Sąd podał, że organy obu instancji nie popełniły błędu stwierdzając, że wysokość projektowanego budynku jest zgodna z zastrzeżonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu warunkiem nieprzekraczalnej wysokości obiektu realizowanego na tym terenie określonej na 11m . Plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony został bowiem w 1994 r. tj. w okresie obowiązywania rozporządzenia Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 3 lipca 1980 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki (Dz. U. Nr 17, poz. 62 ze zmianami), a zgodnie z § 4 pkt 2 tego rozporządzenia poddasza w budynkach nie stanowiły kondygnacji. Sposób obliczania wysokości budynków wskazany

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne