Wyrok NSA z dnia 4 padziernika 2005 r., sygn. I OSK 159/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Hauser (spr.), Sędziowie NSA Janina Antosiewicz, Leszek Włoskiewicz, Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 4 października 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 września 2004 r. sygn. akt II SA/Łd 811/03 w sprawie ze skargi Kazimierza J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia 22 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie przyznania usług opiekuńczych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 września 2004 r. /II SA/Łd 811/03/ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uwzględnił skargę Kazimierza J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie odmowy przyznania usług opiekuńczych, uchylając zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Ł.-G. z dnia 28 lutego 2003 r. (...).
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że decyzją z dnia 28 lutego 2003 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Filia Ł.-G. odmówił w drodze decyzji przyznania stronie usług opiekuńczych od dnia 1 marca 2003 r. Organ powołał się na wywiad środowiskowy z dnia 14 listopada 2002 r., na podstawie którego stwierdził, że stroną jest osoba zaliczona do I grupy inwalidzkiej ze względu na ogólny stan zdrowia, a inwalidztwo jest trwałe, choć obserwacje prowadzone przez pracowników organu oraz opiekunki nie wskazują, aby u podopiecznego występowały znaczące ograniczenia w jego zdolności do samoobsługi. W szczególności organ ustalił, iż mieszka on sam, porusza się samodzielnie po mieszkaniu, oraz poza lokalem, nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, utrzymuje kontakty z otoczeniem i wykazuje ponadto zaradność w załatwianiu własnych spraw w urzędach i instytucjach.
Organ powołał okoliczność, iż podopieczny korzystał ze świadczenia pomocy społecznej w formie usług opiekuńczych od dnia 1 stycznia 2001 r. i wykonywało je na jego rzecz 5 instytucji, które w tym okresie kierowały doń od kilku do kilkunastu opiekunek. Opiekunki, po pewnym czasie odmawiały wykonywania usług opiekuńczych u Kazimierza J. Organ powołał pismo jednej z tego rodzaju instytucji - Agencji Opiekuńczej "B.", które wpłynęło do MOPS dnia 21 lutego 2003 r., z którego wynika, iż agencja rezygnuje ze świadczenia usług opiekuńczych w związku z agresywnym zachowaniem podopiecznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty