Wyrok NSA z dnia 14 wrzenia 2005 r., sygn. I OSK 326/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Stahl, Sędziowie NSA Anna Orłowska /spr./, Leszek Włoskiewicz, Protokolant Urszula Radziuk, po rozpoznaniu w dniu 14 września 2005r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 grudnia 2004r. sygn. akt II SA/Lu 631/04 w sprawie ze skargi Krystyny M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławcze w L. z dnia 26 lipca 2004 r. (...) w przedmiocie zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie.
Uzasadnienie
I OSK 326/05
U z a s a d n i e n i e
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 grudnia 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie po rozpoznaniu sprawy ze skargi Krystyny M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 26 lipca 2004 roku w przedmiocie zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji.
Sąd uznał, że ponieważ przedmiotem żądania wniosku wszczynającego postępowanie administracyjne był dodatek rodzinny i dodatki do niego, to na gruncie przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku, regulującej kwestie tych świadczeń, organem I instancji był ustawowo określony organ administracji publicznej, w tym przypadku - Wójt Gminy N. Jeśli jednak chodzi o organ odwoławczy, to - zdaniem Sądu - ponieważ chodzi o materię ubezpieczeń społecznych, w tym świadczeń rodzinnych wraz z dodatkami, to sprawy z tego zakresu podlegają rozpoznaniu przez sądy powszechne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty