Wyrok NSA z dnia 20 wrzenia 2005 r., sygn. I OSK 392/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Rausz, Sędziowie NSA Janina Antosiewicz, Zygmunt Zgierski (spr.), Protokolant Iwona Sadownik, po rozpoznaniu w dniu 20 września 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 18 stycznia 2005 r. sygn. akt II SA/Lu 744/04 w sprawie ze skargi Małgorzaty F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 9 września 2004 r. (...) w przedmiocie dodatku do świadczeń rodzinnych z tytułu samotnego wychowywania dzieci 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie; 2. odstępuje od zasądzenia na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. od Małgorzaty F. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 stycznia 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie stwierdził nieważność decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 9 września 2004 r. w przedmiocie dodatku do świadczeń rodzinnych z tytułu samotnego wychowywania dziecka.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł, iż zaskarżoną decyzją, wydaną na podstawie art. 138 par. 1 pkt 1 Kpa oraz art. 12 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych /Dz.U. nr 228 poz. 2255 ze zm./, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. utrzymało w mocy decyzję Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w N. z dnia 9 czerwca 2004 r. w sprawie odmowy przyznania Małgorzacie F. dodatku z tytułu samotnego wychowywania dzieci.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Kolegium stwierdziło, iż z przeprowadzonych w latach 2000-2004 wywiadów środowiskowych jednoznacznie wynika, że sytuacja faktyczna Małgorzaty F. nie wypełnia dyspozycji art. 3 pkt 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie pojęcia "samotne wychowywanie dziecka". Stosownie do powołanego przepisu dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje pannie, kawalerowi, osobie pozostającej w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobie rozwiedzionej, wdowie lub wdowcowi, jeżeli wspólnie nie wychowuje dziecka z ojcem lub matką dziecka. W przedmiotowej sprawie skarżąca jest panną i ma na utrzymaniu pięcioro dzieci w wieku od 11 lat do 9 miesięcy, zaś ojcem dzieci jest Tadeusz G., z którym skarżąca wspólnie mieszka w nowopobudowanym domu jednorodzinnym. Dlatego też, w rozumieniu art. 3 pkt 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych, skarżąca z dziećmi i konkubentem są rodziną - wszyscy wspólnie mieszkają i jako rodzice mają na utrzymaniu i wychowaniu pięcioro dzieci.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty