05.10.2005

Wyrok NSA z dnia 5 października 2005 r., sygn. I OSK 98/05

Niedopuszczalne jest traktowanie normy art. 24 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o szkolnictwie wojskowym /Dz.U. 1992 nr 10 poz. 40 ze zm./ jako swoistego "worka bez dna", do którego będą mogły być zaliczane najrozmaitsze czyny, o których organ - Komendant Wyższej Szkoły Policji wypowie się autorytatywnie, iż naruszają one jego zdaniem honor i godność policjanta.

Takie działanie jawi się jako wykraczające poza dopuszczalny prawem zakres kompetencji /w tym zakres luzu decyzyjnego/ tego organu. Wyłącznie bowiem szczegółowe uzasadnienie przesłanek ustawowych: "naruszenie honoru" i "naruszenie godności policjanta", w świetle konkretnego przypadku może wskazywać, iż organ nie naruszył granic swobody oceny, przyznanych mu przez ustawodawcę.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 5 października 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Roberta K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2004 r. II SA/Wa 550/04 w sprawie ze skargi Roberta K. na decyzję-rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 9 stycznia 2004 r. w przedmiocie wydalenia z Wyższej Szkoły Policji w S. - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Warszawie; (...).


UZASADNIENIE

Komendant Wyższej Szkoły Policji w S. rozkazem personalnym z dnia 19 sierpnia 2002 r., działając na podstawie art. 24 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym /Dz.U. 1992 nr 10 poz. 40 ze zm./ oraz par. 16 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 kwietnia 1999 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyjmowania na studia w Wyższej Szkole Policji w S., przebiegu immatrykulacji oraz studiów, a także organów właściwych w tych sprawach /Dz.U. nr 37 poz. 359/ z dniem 19 sierpnia 2002 r. wydalił aspiranta Roberta K. z Wyższej Szkoły Policji w S. W uzasadnieniu wskazał, że wydalenie nastąpiło w związku z rażącym naruszeniem dyscypliny służbowej oraz z popełnieniem przez skarżącego czynu nielicującego z honorem i godnością policjanta, tj. za nieuczestniczenie w zajęciach w dniach od 4 kwietnia do 8 kwietnia 2002 r. i nieprzedstawienie zwolnienia lekarskiego, za co orzeczeniem dyscyplinarnym z dnia 16 maja 2002 r., wydanym przez Komendanta Wyższej Szkoły Policji w S., utrzymanym w mocy przez Komendanta Głównego Policji w dniu 7 sierpnia 2002 r., wymierzono mu karę surowej nagany. Ponadto jest to uzasadnione prowadzeniem wobec wymienionego postępowania dyscyplinarnego za wykroczenie w ruchu drogowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty