Wyrok NSA z dnia 1 marca 2005 r., sygn. OSK 1437/04
Przynależność do wspólnoty gminnej nie jest źródłem interesu prawnego, którego naruszenie uzasadnia wniesienie skargi na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz.U. 2001 nr 142 poz. 1591 ze zm./.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Burmistrza Gminy T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 15 lipca 2004 r. II SA/Rz 190/04 w sprawie ze skargi Jacka K. na zarządzenie Burmistrza Gminy T. z dnia 19 grudnia 2003 r. (...) w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora - uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; (...).
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie stwierdził nieważność zarządzenia Burmistrza Gminy T. z dnia 19 grudnia 2003 r., (...), na podstawie którego Bogusław K. został odwołany ze stanowiska dyrektora Gimnazjum Publicznego w T. W tymże wyroku określono zarazem, że zarządzenie to nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.
Powyższy wyrok wydany został na podstawie następującego stanu faktycznego i prawnego:
Wskazane wyżej zarządzenie zostało wydane na podstawie art. 5c pkt 2 i art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty /Dz.U. 1996 nr 67 poz. 329 ze zm. - zwanej dalej o systemie oświaty/. Z jego uzasadnienia wynika, że podstawą odwołania Bogusława K. ze stanowiska dyrektora Gimnazjum Publicznego w T. były takie okoliczności jak: 1/ brak współdziałania z organem prowadzącym w zakresie działalności administracyjno-finasowej szkoły, polegające na ignorowaniu poleceń prowadzącego dotyczących: zorganizowania dowozu uczniów do gimnazjum, przedłożenia układu wykonawczego budżetu na rok 2003 oraz projektu planu budżetowego gimnazjum na rok 2004, wykonania porozumienia zawartego pomiędzy Gminą T. a Starostą Powiatu Rz. dotyczącą zatrudnienia nauczyciela, 2/ nieprawidłowe gospodarowanie przyznanymi szkole środkami finansowymi, w tym zaciąganie zobowiązań bez uzgodnienia z organem prowadzącym, 3/ brak współpracy z Gminnym Zespołem Obsługi Szkół, 4/ brak współdziałania z Radą Rodziców, 5/ brak współpracy z organami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo uczniów - Komisariatem Policji w T. W ocenie Burmistrza, wskazane powody uniemożliwiały zarówno dalszą współpracę z dyrektorem Bogusławem K., jak i prawidłowe wykonywanie przez Gminę zadań oświatowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty