13.05.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 maja 2005 r., sygn. OSK 1402/04

Skoro orzeczenie nacjonalizacyjne mówi o przejęciu całego przedsiębiorstwa, nie można go unieważnić /co uczynił minister/ w odniesieniu do konkretnie wyszczególnionych nieruchomości. Nie można zaś odwoływać się do protokółu zdawczo-odbiorczego, gdyż nie mógł on stanowić integralnej części orzeczenia.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych Ministra Gospodarki i Pracy oraz Mariana A., Pawła H., Andrzeja R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 czerwca 2004 r. IV SA 2477/03 w sprawie ze skargi H. C.-P. S.A. w P. na decyzję Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 maja 2003 r., (...) w przedmiocie stwierdzenie nieważności orzeczenia administracyjnego - oddala skargi kasacyjne; (...).


UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 29 czerwca 2004 r., IV SA 2477/03 uchylił decyzję Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 stycznia 2003 r. i poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia 27 stycznia 2003 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego oraz zasądził od tego organu na rzecz skarżącego H. C.-P. S.A. w P. 500 zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania. W uzasadnieniu Sąd podzielił zarzut skargi, że nacjonalizacja przedsiębiorstwa, którego nazwę posiłkowo przyjęto jako "H. i Ska" Spółka z o.o., należącego do Pawła H., przeprowadzona w trybie ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej /Dz.U. nr 3 poz. 17/ niesłusznie objęła również nieruchomości "niezaliczone przez organ nacjonalizacyjny do przynależności przedsiębiorstwa" przeznaczone na jego potrzeby czysto przemysłowe.

Sąd podkreślił, że wymieniona ustawa stanowiła podstawę do przejęcia określonych w niej przedsiębiorstw, a nie do konfiskaty wszelkiego mienia nieruchomego należącego do właścicieli tych przedsiębiorstw. Sąd nie podzielił natomiast zarzutu skargi, że orzeczenie nr 30 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 24 maja 1948 r. o przejęciu na własność Państwa przedsiębiorstwa "H. i Ska" Spółka z o.o. zostało wydane z rażącym naruszeniem art. 3 ust. 6 cyt. ustawy nacjonalizacyjnej. Zarzut ten bowiem został już rozstrzygnięty wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 lutego 2000 r., IV SA 1495/99, który uchylił decyzję Ministra Gospodarki z dnia 14 lipca 1999 r. i poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia 6 kwietnia 1999 r., stwierdzającą nieważność ww. orzeczenia nr 30 na tej właśnie podstawie prawnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp