Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2005 r., sygn. GSK 1045/04
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym : Przewodniczący Edward Kierejczyk, Sędzia NSA, Sędziowie (NSA Jan Bała, Andrzej Kuba (spr.), Protokolant Anna Tomaka, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2005r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej MARIE CLAIRE COSMETICS od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 kwietnia 2004r. sygn.akt 6 II SA 1176/02 w sprawie ze skargi MARIE-CLAIRE ALBUM S. A. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 października 2000r. Nr Sp. 83/99 w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego I. Oddala skargę kasacyjną. II. Zasądza od Marie Claire Cosmetics Polska - Maciej Pieński na rzecz Marie Claire Album S.A. z siedzibą w Paryżu kwotę 300 zł (trzysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 14 kwietnia 2004 r. (6 II SA 1176/02) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Urzędu Patentowego z 19 października 2000 r. (Sp. 83/99) w przedmiocie unieważnienia prawa ze znaku towarowego.
Z akt sprawy wynika, że 20 stycznia 1995 r. wpłynął do Urzędu Patentowego wniosek Mac-Impol Macieja Pieńskiego o zarejestrowanie znaku słowno-graficznego MARIE CLAIRE dla towarów z klasy 3 i 39 (kosmetyki, dystrybucja kosmetyków). Decyzją z 22 kwietnia 1996 r. UP zarejestrował ten znak.
Dnia 16 kwietnia 1999 r. do UP wpłynął wniosek spółki Marie Claire Album S.A. o unieważnienie prawa z rejestracji tego znaku. W uzasadnieniu wniosku podkreślono, że spółka Marie Claire Album S.A. jest uprawniona z rejestracji znaku towarowego MARIE CLAIRE oraz z międzynarodowej rejestracji znaku MARIE CLAIRE IDEE dla towarów w klasie 16 (czasopisma). Przede wszystkim jednak MARIE CLAIRE to tytuł prasowy miesięcznika o światowej sławie, wydawanego w 27 krajach świata. Ponadto zaś MARIE CLAIRE stanowi również firmę spółki MARIE CLAIRE ALBUM S.A., podlegającą ochronie na podstawie art. 8 ust. 2 u.z.t. oraz art. 8 Konwencji Paryskiej o ochronie własności przemysłowej z 20 marca 1983 r. Urząd Patentowy oddalił wniosek o unieważnienie prawa z rejestracji znaku MARIE CLAIRE, uznając, że ta rejestracja nie narusza art. 8 ust. l ustawy o znakach towarowych, ponieważ w dacie zgłoszenia pismo MARIE CLAIRE ukazywało się na rynku polskim w niewielkim nakładzie jedynie we francuskiej wersji językowej. Rejestracja nie narusza również art. 8 ust. 2 ustawy o znakach towarowych, ponieważ w dacie zgłoszenia spółka MARIE CLAIRE ALBUM S.A. nie prowadziła w Polsce działalności gospodarczej, nie miała przedsiębiorstwa ani spółki pod tą nazwą, a dystrybucja pisma pod tą nazwą nie jest równoznaczna z naruszeniem dóbr osobistych francuskiego wydawcy. Nie został też naruszony art. 8 ust. 3 ustawy o znakach towarowych ani art. 9 ust. l pkt l, ponieważ oba znaki służą do oznaczania towarów z innych klas.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty