Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2005 r., sygn. GSK 952/04
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie NSA Edward Kierejczyk (spr.) Andrzej Kuba Protokolant Tomasz Filipowicz po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H. z siedzibą w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 marca 2004 r. sygn. akt 6 II SA 2580/02 w sprawie ze skargi H. z siedzibą w N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 sierpnia 2001 r. Nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. z siedzibą w N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 7 sierpnia 2001 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego MERYLAN nr R-119050.
W uzasadnieniu wyroku przypomniał, że w dniu 4 kwietnia 1997 r. T. S.A. z siedzibą w A., złożył podanie o zarejestrowanie znaku towarowego słownego MERYLAN do działalności produkcyjnej i handlowej dla towarów: kleje inne niż do papieru i użytku domowego, farby, werniksy, lakiery i masy szpachlowe, w klasie l i 2. Decyzją Urzędu Patentowego z dnia 3 marca 2000 r. dokonano rejestracji znaku towarowego MERYLAN za nr R-119050.
W dniu 18 grudnia 2000 r. do Urzędu Patentowego wpłyną wniosek H. z siedzibą w N. o unieważnienie prawa z rejestracji tego znaku. Wnioskodawca zarzucił, że znak towarowy MERYLAN został zarejestrowany z naruszeniem art. 9 ust. l pkt l ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz.U. Nr 5, poz. 17 ze zm.), zwanej dalej u.z.t. Z pierwszeństwem od 24 września 1990 r. został zarejestrowany znak towarowy słowny METYLAN nr R-68070 przeznaczony między innymi do oznaczeń klejów do celów przemysłowych oraz z pierwszeństwem od 10 maja 1993 r. - znak towarowy słowny METYLAN nr IR-601263, którego skutki rejestracji międzynarodowej zostały uznane w Polsce (z przeznaczeniem do oznaczania produktów chemicznych dla celów przemysłowych, klejów, materiałów klejących, farb, lakierów, środków wiążących i zagęszczających do farb i klejów). Zdaniem wnioskodawcy podobieństwo między znakami jest na tyle duże, że bardzo prawdopodobnym jest możliwość konfuzji wśród odbiorców towarów oznaczonych tymi dwoma znakami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty