12.01.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2005 r., sygn. GSK 952/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie NSA Edward Kierejczyk (spr.) Andrzej Kuba Protokolant Tomasz Filipowicz po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H. z siedzibą w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 marca 2004 r. sygn. akt 6 II SA 2580/02 w sprawie ze skargi H. z siedzibą w N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 sierpnia 2001 r. Nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. z siedzibą w N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 7 sierpnia 2001 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego MERYLAN nr R-119050.

W uzasadnieniu wyroku przypomniał, że w dniu 4 kwietnia 1997 r. T. S.A. z siedzibą w A., złożył podanie o zarejestrowanie znaku towarowego słownego MERYLAN do działalności produkcyjnej i handlowej dla towarów: kleje inne niż do papieru i użytku domowego, farby, werniksy, lakiery i masy szpachlowe, w klasie l i 2. Decyzją Urzędu Patentowego z dnia 3 marca 2000 r. dokonano rejestracji znaku towarowego MERYLAN za nr R-119050.

W dniu 18 grudnia 2000 r. do Urzędu Patentowego wpłyną wniosek H. z siedzibą w N. o unieważnienie prawa z rejestracji tego znaku. Wnioskodawca zarzucił, że znak towarowy MERYLAN został zarejestrowany z naruszeniem art. 9 ust. l pkt l ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz.U. Nr 5, poz. 17 ze zm.), zwanej dalej u.z.t. Z pierwszeństwem od 24 września 1990 r. został zarejestrowany znak towarowy słowny METYLAN nr R-68070 przeznaczony między innymi do oznaczeń klejów do celów przemysłowych oraz z pierwszeństwem od 10 maja 1993 r. - znak towarowy słowny METYLAN nr IR-601263, którego skutki rejestracji międzynarodowej zostały uznane w Polsce (z przeznaczeniem do oznaczania produktów chemicznych dla celów przemysłowych, klejów, materiałów klejących, farb, lakierów, środków wiążących i zagęszczających do farb i klejów). Zdaniem wnioskodawcy podobieństwo między znakami jest na tyle duże, że bardzo prawdopodobnym jest możliwość konfuzji wśród odbiorców towarów oznaczonych tymi dwoma znakami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne