Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2005 r., sygn. II GSK 71/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska, Sędziowie NSA Jacek Chlebny, Andrzej Kuba (spr.), Protokolant Magdalena Rosik, po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "L. P. K. W." S.C. K. F., P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 listopada 2004 r. sygn. akt 6 II SA 3905/03 w sprawie ze skargi "L. P. K. W." S.C. K. F., P. K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia prawa z rejestracji znaku towarowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 listopada 2004 r. sygn. akt 6 II SA 3905/03 oddalił skargę K. F. i P. K na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] kwietnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie wygaszenia prawa z rejestracji znaku towarowego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym:
Na podstawie decyzji Urzędu Patentowego z dnia 29 sierpnia 1952 r. od dnia 22 listopada 1951 r. na rzecz "L. P. P. Ltd. A/S L. K. F. P." z D. został zarejestrowany słowny znak towarowy "Leo", nr rej. R-35875, przeznaczony do oznaczania towarów takich jak środki lecznicze, preparaty farmaceutyczne i preparaty kosmetyczne, sklasyfikowane według rejestru znaków towarowych w klasie 3 i 5.
Dnia 12 marca 2001 r. spółka "L. P. K. W." K. F., P. K., z siedzibą w K. złożyła wniosek o uznanie prawa z rejestracji słownego znaku towarowego "Leo" za wygasłe w trybie art. 25 pkt 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz.U. z 1985 r. Nr 5, poz. 17, z późn. zm.) w części dotyczącej znaków towarowych ujawnionych jako "preparaty kosmetyczne". W uzasadnieniu wnioskodawca podniósł, że uprawniony z rejestracji tego znaku, pomimo upływu ponad prawie 40 lat od daty rejestracji, nie używał go w obrocie gospodarczym dla towarów objętych rejestracją w klasie 3, tj. preparatów kosmetycznych, a zatem nie wypełniał normy przewidzianej w art. 28 ust. 1 ustawy o znakach towarowych. Tym samym została spełniona przesłanka do uznania prawa z rejestracji znaku za wygasłe w części dotyczącej preparatów kosmetycznych. Również w rejestrze znaków towarowych nie zostały wymienione towary, dla których znak "Leo" był używany. Uprawniony z rejestracji, w celu zablokowania wnioskodawcy używania w sposób uprawniony tego znaku dla kosmetyków, w szczególności kosmetyków do włosów, pomimo wieloletniego okresu nieużywania tego znaku dla towarów z klasy 3, w grudniu 2000 r. ponownie zgłosił znak "Leo" do rejestracji w klasie 3, nr zgłoszenia Z-229544.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty