21.12.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2005 r., sygn. II GSK 271/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk (spr.), Sędziowie NSA Tadeusz Cysek, Halina Wojtachnio, Protokolant Anna Tomaka, po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Totalizatora Sportowego Spółka z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 1520/04 w sprawie ze skargi Totalizatora Sportowego Spółka z o.o. w Warszawie na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 maja 2004 r. Nr Sp. 142/02 w przedmiocie odmowy unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "Totalizatora Sportowego" Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Urzędu Patentowego z dnia 10 maja 2004 r. w przedmiocie odmowy unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego słowno-graficznego TOTO LOTEK Nr 93271 przeznaczonego do oznaczania towarów i usług w klasach 9, 16, 35, 37, 39, 41 i 42.

W uzasadnieniu wyroku Sąd uznał, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie, ponieważ nie stwierdził, żeby zaskarżona decyzja wydana została z naruszeniem prawa. Sporny znak został zgłoszony do rejestracji w dniu 14 stycznia 1994 r., zatem na podstawie art. 315 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117), zwanej dalej p.w.p., w sprawie tej mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz.U. Nr 5, poz. 17 ze zm.), zwanej dalej u.z.t. Natomiast zgodnie z art. 30 ust. l u.z.t, z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny. Sąd podzielił stanowisko organu, że "Totalizator Sportowy" Sp. z o.o. miała interes prawny do wystąpienia z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji, gdyż jako następca prawny Przedsiębiorstwa Państwowego "Totalizator Sportowy" jest uprawniona do używania powszechnie znanego znaku słownego TOTO LOTEK do oznaczenia gier liczbowych. Jednakże wniosek o unieważnienie prawa z rejestracji został złożony po upływie pięciu lat od daty jego rejestracji, zatem ma zastosowanie art. 31 u.z.t., który stanowi, że z takim wnioskiem można wystąpić w okresie pięciu lat od daty rejestracji, a po upływie tego okresu - jedynie w stosunku do uprawnionego, który uzyskał rejestrację działając w złej wierze. Zdaniem Sądu, zebrany w sprawie materiał dowodowy nie potwierdził działania w złej wierze przez Spółkę "Totolotek" w momencie rejestracji na jej rzecz spornego znaku towarowego. Również skarżąca spółka nie wykazała w toku postępowania przed Urzędem Patentowym, że w dacie zgłoszenia znaku do rejestracji w 1994 r. uprawniona działała w złej wierze. Spółka "Totolotek" powstała w 1992 r. z inicjatywy Przedsiębiorstwa Państwowego "Totalizator Sportowy" w celu przyjmowania zakładów wzajemnych totalizatora piłkarskiego. Dyrektor tego Przedsiębiorstwa w dniu 24 października 1996 r. podpisał List Zgody, w którym wyraził zgodę na zarejestrowanie znaku towarowego słowno-graficznego TOTO LOTEK na rzecz tej spółki. W świetle treści Listu Zgody uchybienie Urzędu Patentowego, polegające na naruszeniu art. 43 ust. 2 u.z.t. nie miało, w ocenie Sądu, znaczenia dla rejestracji spornego znaku. Uchybienie to nie może być podstawą domniemania, że Spółka "Totolotek" w momencie rejestracji działała w złej wierze. Ponadto, współpraca między skarżącym "Totalizatorem Sportowym" a spółką uprawnioną z rejestracji układała się bezkolizyjnie aż do 2002 r. W dniu 17 czerwca 2002 r. doszło między stronami do zawarcia umowy przeniesienia na rzecz skarżącej prawa ochronnego na znak towarowy TOTO LOTEK, która jednak nie doszła do skutku z uwagi na brak zgody jej Rady Nadzorczej. Okoliczność, że uprawniona z rejestracji ma obecnie zamiar sprzedać sporny znak towarowy innemu, niż skarżąca, podmiotowi, nie ma znaczenia dla oceny jej dobrej czy złej wiary w dacie zgłoszenia tego znaku do rejestracji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne