Wyrok NSA z dnia 11 maja 2005 r., sygn. II GSK 36/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz, Sędziowie NSA Janusz Drachal (spr.), Małgorzata Korycińska, Protokolant Aleksandra Kuc, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. O. - O. W. P.-M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 października 2004 r. sygn. akt 6 II SA 3321/03 w sprawie ze skargi R. O. - O. W. P.-M. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 lutego 2003 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 października 2004 r. (II SA 3321/03) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. O. - O. W. P. M. (skarżący) na decyzję Urzędu Patentowego z 19 lutego 2003 r. (...) w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy.
Z akt sprawy wynika, że decyzją z 30 maja 2001 r. Urząd Patentowy odmówił rejestracji znaku towarowego słowno-graficznego 222 PANORAMICZNE zgłoszonego 4 lipca 1997 r. (Z-175554) przez Skarżącego, przeznaczonego do oznaczania towarów w klasie 16: czasopism, krzyżówek, periodyków. Powodem odmowy rejestracji zgłoszonego przez Skarżącego znaku było jego podobieństwo w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5, poz. 17, ze zm.) do zarejestrowanego na rzecz T. A. W. Sp. z o.o. znaku towarowego słownego "200 panoramicznych" przeznaczonego do oznaczania czasopism (klasa 16) z pierwszeństwem od 8 listopada 1995 r. Urząd Patentowy w uzasadnieniu decyzji zwrócił uwagę, że towary oznaczane oboma znakami są jednego rodzaju, a ponadto oba znaki są do siebie bardzo podobne. Urząd podkreślił, że zgłoszony znak jest znakiem słowno-graficznym "o oszczędnej grafice", natomiast znak zarejestrowany jest znakiem słownym, "a więc nie posiada dostatecznych elementów wyróżniających w postaci grafiki". Zdaniem Urzędu Patentowego "podstawowa część znaku chronionego (PANORAMICZNYCH) jest innym przypadkiem tego samego przymiotnika będącego też podstawową częścią znaku zgłoszonego (PANORAMICZNE), co ma decydujące znaczenie przy ocenie podobieństwa. O jej decydującym znaczeniu dla istoty znaku świadczy również fakt, że drugi człon znaku zgłoszonego (222) i znaku zarejestrowanego (200) nie różnicują obu znaków w stopniu dostatecznie eliminującym możliwość mylenia obydwu znaków." Urząd Patentowy podkreślił, że podobieństwo pomiędzy oboma znakami jest tak duże, że może sugerować, iż znak zgłoszony jest odmianą znaku zarejestrowanego i że towary oznaczone oboma znakami pochodzą z tego samego przedsiębiorstwa, co nie jest prawdą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty