11.01.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2005 r., sygn. GSK 856/04

1. Skoro przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie przyznają stronie postępowania sądowoadministracyjnego uprawnienia do złożenia wniosku o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego /lub sprawy/ przez skład powiększony Naczelnego Sądu Administracyjnego, to nie ma także podstaw do rozstrzygnięcia takiego wniosku w trybie ewentualnego postanowienia wydanego w procesowych ramach sprawy, w której taki wniosek został złożony

2. W sytuacji, gdy strona zgłosi wniosek o przedstawienie zagadnienia prawnego budzącego, w jej ocenie, poważne wątpliwości interpretacyjne Naczelny Sąd Administracyjny ustosunkowuje się do tej kwestii prawnej w uzasadnieniu orzeczenia podjętego w sprawie, nie zaś w odrębnym postanowieniu rozstrzygającym o zasadności zgłoszonego wniosku.

3. Ocena czy w danej sprawie występuje zagadnienie prawne wymagające wykładni w szczególnym trybie należy wyłącznie do tego sądu, nie zaś do innych uczestników postępowania. Także do sądu należy ocena skutków ewentualnego odroczenia rozprawy, bowiem jedną z zasad postępowania sądowoadministracyjnego jest zasada ekonomii procesowej.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "G." S.A. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 lutego 2004 r. V SA 3783/02 w sprawie ze skargi "G." S.A. z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 4 listopada 2002 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 lutego 2004 r. V SA 3783/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "G." S.A. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 4 listopada 2002 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił przebieg sprawy. Dyrektor Urzędu Celnego w W. w dniu 27 września 1999 r. na podstawie zgłoszenia celnego SAD numer (...) objął procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym sprowadzoną z Włoch partię leków, które były przedmiotem importu dokonanego przez Spółkę "G. W. P." Sp. z o.o. z siedzibą w W., poprzednika prawnego skarżącej oraz przyjął deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej wartości transakcyjnej, wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty