21.01.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2005 r., sygn. FSK 1242/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (spr.), Sędziowie NSA Ryszard Pęk, Jan Zając, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2005 r. na rozprawie w wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Wojciecha M. i Radosława M., Spółki jawnej ,,M." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 stycznia 2004 r. sygn. akt III SA 3557/01 w sprawie ze skargi Wojciecha M. i Radosława M., Spółki jawnej ,,M." na postanowienie Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2001 r. (...) w przedmiocie zawieszenia z urzędu postępowania odwoławczego od decyzji inspektora kontroli skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w W. Ośrodek Zamiejscowy w C. z dnia 27 marca 2001 r. określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za sierpień i wrzesień 1999 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej spółki kwotę 235 zł. /słownie: dwieście trzydzieści pięć złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Pełnomocnik Wojciecha M. i Radosława M. - Spółki jawnej "M." pismem z dnia 30 marca 2004 r. złożył skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 stycznia 2004 r. III SA 3557/01.

Wyrokiem tym Sąd oddalił skargę spółki na postanowienie Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2001 r. (...) w przedmiocie zawieszenia z urzędu postępowania odwoławczego od decyzji inspektora kontroli skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w W. Ośrodek Zamiejscowy w C. z dnia 27 marca 2001 r. określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za sierpień i wrzesień 1999 r.

W uzasadnieniu Sąd przedstawił przebieg postępowania w tej sprawie. Spółka cywilna "M." Wojciech M., Radosław M. w 1999 r. prowadziła produkcję i sprzedaż wyrobów winiarskich, handel hurtowy napojami alkoholowymi i chłodzącymi oraz artykułami spożywczymi. W deklaracjach za kwiecień, sierpień i wrzesień 1999 r. dokonała obniżenia podatku akcyzowego należnego od sprzedaży wyrobów winiarskich o podatek akcyzowy zawarty w cenie zakupu napoju winopodobnego od dwóch firm P.P.H.U. "W." i P.H.U. "B.". Inspektor kontroli skarbowej stwierdził, że obniżenie należnego podatku akcyzowego o kwoty zapłacone przy zakupie napoju winopodobnego w I fazie produkcji z "W." nie budzi zastrzeżeń. Natomiast właściwy miejscowo Urząd Skarbowy w G. nie potwierdził dla "B." autentyczności poświadczeń na fakturach zakupu, jak również nie potwierdził autentyczności zaświadczeń, że sprzedawca nie zalega z płatnością podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 38 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ w zw. z par. 12 ust. 9 i 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego /Dz.U. nr 157 poz. 1035/ takie potwierdzenie faktur przez właściwy urząd skarbowego co do braku zaległości u sprzedawcy w ww. podatkach było konieczne do zrealizowania przez podatnika uprawnienia do obniżenia podatku akcyzowego należnego od sprzedaży wyrobów winiarskich o podatek akcyzowy zawarty w cenach zakupu. Zdaniem Urzędu Skarbowego w G. podpisy i pieczęcie na odwrotach faktur zostały sfałszowane. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w O.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne