21.01.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2005 r., sygn. FSK 1257/04

Z uwagi na związanie Naczelnego Sądu Administracyjnego granicami skargi kasacyjnej Sądowi nie wolno badać, czy w procesie wydawania zaskarżonego wyroku doszło do naruszenia niewskazanego w skardze kasacyjnej przepisu postępowania sądowego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędziowie NSA Ryszard Pęk, Jan Zając (spr.), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Zbigniewa M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 25 lutego 2004 r. sygn. akt I SA/Wr 2248/01 w sprawie ze skargi Zbigniewa M. na decyzje Izby Skarbowej w O. z dnia 18 czerwca 2001 r. (...) w przedmiocie określenia zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za luty 2000 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Zbigniewa M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 7.200 zł. /słownie; siedem tysięcy dwieście złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 lutego 2004 r., I SA/Wr 2248/01 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę Zbigniewa M. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 18 czerwca 2001 r., (...) w przedmiocie określenia zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za miesiąc luty 2000 r.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd wskazał, że po dokonaniu analizy zebranego w sprawie materiału dowodowego nie dopatrzył się naruszenia prawa materialnego, które mogłoby stanowić podstawę do uchylenia zaskarżonej decyzji.

Podniósł, iż wspólnicy Spółki cywilnej prowadząc działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materacy z wkładem gorczycowym naruszyli przepis art. 18 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w związku z par. 61 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. nr 109 poz. 1245 ze zm./ bowiem nie opodatkowali transakcji 22% podatkiem VAT, lecz zastosowali stawkę podatku VAT "0" % do czego nie byli uprawnieni. Świadectwo Instytutu Leków w W. wydane w dniu 5 marca 2000 r. stwierdzało, że materace będące przedmiotem obrotu skarżącej są wyrobem rehabilitacyjnym, zatem dopiero od tej daty należało uznać, że w oparciu o cytowane wcześniej rozporządzenie z 22 grudnia 1999 r. mogą być opodatkowane według preferencyjnej "0" % stawki VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne