Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2005 r., sygn. II FSK 25/05
1. Przedłużenie terminu publikacyjnego na posiedzeniu wyznaczonym do ogłoszenia orzeczenia, o którym strony były zawiadomione, nie wymaga innego zawiadomienia prócz ogłoszenia.
2. Uzasadnienie wyroku jest w istocie rzeczy instytucją wtórną w stosunku do postępowania przeprowadzonego przed Sądem administracyjnym. Sprowadza się ono bowiem do rekapitulacji jego przebiegu i prezentacji stanowiska Sądu, jakie ten zajął w sporze zaistniałym między stronami. Tym samym zarzut naruszenia art. 141 par. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ zasadniczo nie może stanowić samodzielnej podstawy kasacyjnej.
3. Przypadki naruszenia art. 145 par. 1 pkt 1 lit. "a", lit. "b" i lit. "c" Prawa o pstępowaniu przed sądami administracyjnym nawzajem się wykluczają. Sąd może oczywiście naruszyć każdy z powołanych przepisów, ale nie w związku z jednym i tym samym przepisem. Naruszenie art. 145 par. 1 pkt 1 polega na nieuwzględnieniu skargi mimo tego, że organy podatkowe naruszyły prawo - niemożliwym jest, by organy równocześnie, na podstawie jednego przepisu, naruszyły zarówno prawo materialne w zakresie mającym wpływ na wynik sprawy, prawo w zakresie dającym podstawę do wznowienia postępowania administracyjnego oraz przepisy postępowania w zakresie mogącym mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
4. Umowy określone przez strony jako "najem, "dzierżawa" lub umową o podobnym charakterze, w tym także terminem "leasing", powinny być w pierwszej kolejności oceniane pod względem zgodności ich nazwy z treścią. W tej fazie badania organy podatkowe mogą brać pod uwagę wszelkie kryteria, a w szczególności zamiar stron i cel umowy /art. 65 par. 2 Kodeksu cywilnego/. Rezultatem wspomnianych czynności może być między innymi zaliczenie umowy stron do kategorii umów sprzedaży, co uzasadniałoby zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. "b" ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm./, albo zaliczenie jej do umowy o podobnym charakterze, co najem i dzierżawa, wskazanych przez art. 23 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty