Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2005 r., sygn. I FSK 313/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędziowie NSA Ryszard Pęk (spr.), Artur Mudrecki, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Spółki z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2004 r. sygn. akt III SA 1436/03 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Spółki z o.o. w S. na decyzję Ministra Finansów z dnia 9 maja 2003 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie o podatek od towarów i usług za poszczególne miesiące 2000 r. 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Spółki z o.o. w S. na rzecz Ministra Finansów kwotę 120 zł /sto dwadzieścia/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
sygn. akt I FSK 313 /05
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Spółka z o.o. w S. na decyzję Ministra Finansów z dnia 9 maja 2003 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2000 r.
W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny ustalił, że w wyniku kontroli przeprowadzonej przez Urząd Skarbowy w S. w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej Spółka z o.o. w S., stwierdzono, iż Spółka przedwcześnie rozliczyła podatek naliczony z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług. W związku z tym, decyzjami z dnia 8 lutego 2001 r., określono Spółce nadwyżkę podatku naliczonego nad podatkiem należnym do zwrotu za poszczególne miesiące od stycznia do kwietnia 2000 r. i zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów za maj 2000 r., zaś odrębnymi decyzjami z tego samego dnia ustalono dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do maja 2000 r. W uzasadnieniu decyzji Urząd Skarbowy podkreślił, że zgodnie z art. 81 par. 4 pkt 1 Ordynacji podatkowej uprawnienie do korygowania deklaracji - w zakresie zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola - ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej i przysługuje nadal w zakresie, w jakim organ podatkowy w toku postępowania lub kontroli nie stwierdził naruszenia prawa lub nie wydał decyzji określającej wysokość zaległości podatkowej. Urząd Skarbowy wyjaśnił w związku z tym, że w postępowaniu podatkowym nie uwzględniono złożonych przez Spółkę w dniu rozpoczęcia kontroli deklaracji korygujących zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do maja 2000 r. Stwierdził również, że stosownie do art. 19 ust. 3b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, zwanej dalej ustawą o VAT, obowiązującego od 1 stycznia 2000 r., w przypadku uchybienia terminom, o których mowa w ust. 3, podatnik traci prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, o którym mowa w ust. 2 i 2a. Od powyższych decyzji Spółka nie wniosła odwołań i stały się one ostateczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty