24.03.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 marca 2005 r., sygn. FSK 1276/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Nowak (spr.), Sędziowie NSA Marian Jaździński, Jerzy Rypina, Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej w Wydziale II skargi kasacyjnej Spółki z o.o. CTL "M." w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26.01.2004 r. sygn. akt I SA/Ka 2774/02 sprawy ze skargi Spółki z o.o. CTL "M." w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 30.09.2002 r., (...) w przedmiocie określenia wysokości podatku od nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 26 stycznia 2004 r. I SA/Ka 2774/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę CTL "M." Spółki z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z 30 września 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości za okres od 1 stycznia do 31 maja 2002 r.

Jak wynikało z uzasadnienia wyroku Spółka - podatniczka 17 czerwca 2002 r. złożyła korektę deklaracji podatkowej i wniosła, na podstawie art. 79 par. 1 Ordynacji podatkowej o zwrot nadpłaty podatku od nieruchomości za wskazany okres w związku ze zmianą wartości budowli oraz powierzchni gruntów podlegających opodatkowaniu. W uzasadnieniu wniosku Kopalnia powołała się na art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Odmawiając stwierdzenia nadpłaty organy podatkowe określiły równocześnie, w drodze wydania decyzji, wysokość zaległości Spółki w podatku od nieruchomości za wskazany czas.

Spółka kwestionując zasadność decyzji wymiarowej wskazała na posiadanie 127 km linii kolejowych, z czego 78 km było ogólnodostępnych dla każdego podmiotu uprawnionego do dokonywania przewozów kolejowych, zaś pozostałe 49 km wykorzystywane było na potrzeby własnej działalności skarżącej. Transport towarów /w tym wydobytych przez Spółkę surowców i materiałów/ odbywał się wyłącznie na rzecz osób trzecich, zlecających przewóz towarów do określonego miejsca. Z tej przyczyny - zdaniem strony - przewozu towarów nie można było uznać za wykonywany na własne potrzeby skarżącej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne