Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2005 r., sygn. FSK 752/04
O naruszeniu przepisu art. 121 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ można by mówić, gdyby decyzja rejestracyjna nie została wyeliminowana w obrotu prawnego. Organy podatkowe nie mogą bowiem kwestionować charakteru pojazdu wynikającego z decyzji rejestracyjnej, choćby nawet ich ustalenia prowadziły do odmiennych wniosków.
Stwierdzenie nieważności decyzji rejestracyjnej i ustalenie organów podatkowych, iż przedmiotem zakupu był samochód osobowy nie naruszało art. 121 par. 1 Ordynacji podatkowej. Przeciwnie - gdyby wspomniane organy oparły się na decyzji rażąco naruszającej prawo, to nie dałoby się to pogodzić z zasadą zaufania, o której mowa w tym przepisie.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Gruszczyński (spr.), Sędziowie NSA Krzysztof Stanik, Janusz Zubrzycki, Protokolant Piotr Dębkowski, po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Wiesławy i Jana S. - wspólników Spółki cywilnej - Zakład Ogólnobudowlany i Drogowy w S. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku z dnia 25 listopada 2003 r. sygn. akt SA/Bk 866/03 w sprawie ze skargi Wiesławy i Jana S. - wspólników Spółki cywilnej - Zakład Ogólnobudowlany i Drogowy w S. na decyzję Izby Skarbowej w B. z dnia 2 czerwca 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 1999 r. oddala skargę kasacyjną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty