09.12.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2005 r., sygn. II FSK 7/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Rypina (spr.), Sędziowie NSA Edyta Anyżewska, Stanisław Bogucki, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Mariusza M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 30 czerwca 2004 r. sygn. akt I SA/Łd 1513/03 w sprawie ze skargi Mariusza M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 23 września 2003 r. (...) w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Mariusza M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. kwotę 1.200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 czerwca 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Mariusza M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 23 września 2003 r. w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z roszczeniami do naniesień budowlanych.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd wyjaśnił, iż przedmiotem sporu w sprawie jest rozbieżność stanowisk stron postępowania w zakresie interpretacji pojęcia "moment nabycia".

Podniósł, iż zarówno sposoby jak i forma przeniesienia prawa użytkowania wieczystego uregulowane zostały w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Natomiast na gruncie prawa podatkowego nie można mówić ani o zbyciu ani o nabyciu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości niezależnie od czynności prawnych podejmowanych w sferze prawa cywilnego. Moment przeniesienia prawa użytkowania wieczystego również w prawie podatkowym musi być określony zgodnie z normami prawa rzeczowego, zawartymi w Księdze drugiej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. W ocenie Sądu w niniejszej sprawie zastosowanie miał art. 232 par. 1 i nast. Kc, bowiem działka położona przy ul. K. 7 jest własnością Gminy Ł. i została przekazana Spółdzielni Mieszkaniowej "Z." w użytkowanie wieczyste. Zgodnie z art. 232 par. 1 Kc grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego /np. gminy/ mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym, które może zostać przeniesione na inną osobę i do którego zastosowanie mają odpowiednie przepisy o własności,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne